Trwa ładowanie...

Bruksela. OLAF kończy dochodzenie, Janusz Wojciechowski zwraca pieniądze

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) kończy śledztwo ws. Janusza Wojciechowskiego. Kandydat rządu na komisarza ds. rolnictwa musiał oddać do kasy Parlamentu Europejskiego ponad 11 000 euro za "nadmierne zwroty na pokrycie kosztów podróży i utrzymania".

Bruksela. OLAF kończy dochodzenie, Janusz Wojciechowski zwraca pieniądzeŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
d18hblk
d18hblk

Śledztwo unijnego urzędu rozpoczęło się w 2016 roku. OLAF stwierdził, że podczas kadencji Wojciechowskiego jako europosła (w latach 2004-2016), polityk "nienależnie" otrzymał dokładnie 11 243 euro zwrotu na koszty podróży. W udostępnionym komunikacie urząd poinformował o zakończeniu dochodzenia wobec Polaka. "Nie wydano żadnych zaleceń dyscyplinarnych ani sądowych dotyczących osoby Pana Wojciechowskiego" - czytamy w dokumencie.

Jednocześnie Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych dodał, że członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zwrócił już pieniądze Parlamentowi.

Jak zauważa serwis politico.eu ta wiadomość pojawia się po tym, jak komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego odrzuciła dwie kandydatury Ursuli von der Leyen do nowego składu Komisji Europejskiej. Chodzi o Rumunkę Rovanę Plumb oraz Węgra Laszlo Trocsanyi - w obu przypadkach powołano się na "konflikt interesów".

Ten sam organ zatwierdził deklarację majątkową Wojciechowskiego. Oznacza to zielone światło dla wysłuchania Janusza Wojciechowskiego przed parlamentarną komisją ds. rolnictwa, której członkowie ocenią kompetencje Polaka ubiegającego się o stanowisko komisarza. Wysłuchanie zaplanowano na wtorek.

d18hblk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

d18hblk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18hblk
Więcej tematów