Trwa ładowanie...
d4bklha

Bruksela. Der Spiegel: kłopoty Janusza Wojciechowskiego

Sensacyjne doniesienia niemieckiego tygodnika. Polski kandydat na unijnego komisarza, Janusz Wojciechowski, ma być objęty postępowaniem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Wojciechowski jest kandydatem na unijnego komisarza
Janusz Wojciechowski jest kandydatem na unijnego komisarza (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d4bklha

Powodem takiego postępowania są rzekome nieprawidłowości przy zwrotach kosztów podróży - potwierdziła rzeczniczka OLAF. Zarzuty dotyczącą lat 2004-2014. Do Izby dostał się z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Anonimowe źródło "Der Spiegel" z Parlamentu Europejskiego podało, że chodzi o "pięcioliczbową" sumę, czyli kilkadziesiąt tysięcy euro.

Wojciechowski jest obecnie członkiem Europejskiego Trybunału Obliczeniowego w Luksemburgu oraz polskim kandydatem na unijnego komisarza ds. rolnictwa. W walce o unijną tekę zastąpił Krzysztofa Szczerskiego, który wycofał się z wyścigu.

Polityk przyznał w rozmowie z niemieckim tygodnikiem że w okresie 2009 – 2011 "z własnej inicjatywy" zwrócił 11 250 euro za "niewystarczająco udokumentowane" koszty podróży. Z informacji "Spiegla" wynika jednak, że postępowanie OLAF-u dotyczy innych przypadków.

d4bklha

Ze względu na toczące się śledztwo zarówno Komisja Europejska jak i współpracownicy von der Leyen odmówili zajęcia stanowiska.

Nie wiadomo, czy raport Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych będzie gotowy przed wysłuchaniem przyszłych komisarzy w Parlamencie Europejskim. Te mają się odbyć pod koniec września.

Nie wiadomo także, czy Wojciechowski będzie musiał zwrócić pieniądze.

d4bklha

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. "Już wypiliśmy"

d4bklha

Podziel się opinią

Share

d4bklha

d4bklha
Więcej tematów