Trwa ładowanie...

Bruksela. Der Spiegel: kłopoty Janusza Wojciechowskiego

Sensacyjne doniesienia niemieckiego tygodnika. Polski kandydat na unijnego komisarza, Janusz Wojciechowski, ma być objęty postępowaniem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF.

Share
Bruksela. Der Spiegel: kłopoty Janusza Wojciechowskiego
Źródło: East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4e2rby

Powodem takiego postępowania są rzekome nieprawidłowości przy zwrotach kosztów podróży - potwierdziła rzeczniczka OLAF. Zarzuty dotyczącą lat 2004-2014. Do Izby dostał się z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Anonimowe źródło "Der Spiegel" z Parlamentu Europejskiego podało, że chodzi o "pięcioliczbową" sumę, czyli kilkadziesiąt tysięcy euro.

Wojciechowski jest obecnie członkiem Europejskiego Trybunału Obliczeniowego w Luksemburgu oraz polskim kandydatem na unijnego komisarza ds. rolnictwa. W walce o unijną tekę zastąpił Krzysztofa Szczerskiego, który wycofał się z wyścigu.

d4e2rby

Polityk przyznał w rozmowie z niemieckim tygodnikiem że w okresie 2009 – 2011 "z własnej inicjatywy" zwrócił 11 250 euro za "niewystarczająco udokumentowane" koszty podróży. Z informacji "Spiegla" wynika jednak, że postępowanie OLAF-u dotyczy innych przypadków.

Ze względu na toczące się śledztwo zarówno Komisja Europejska jak i współpracownicy von der Leyen odmówili zajęcia stanowiska.

Nie wiadomo, czy raport Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych będzie gotowy przed wysłuchaniem przyszłych komisarzy w Parlamencie Europejskim. Te mają się odbyć pod koniec września.

Nie wiadomo także, czy Wojciechowski będzie musiał zwrócić pieniądze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gowin wygrał z minister zakład o wino. "Już wypiliśmy"

d4e2rby

Podziel się opinią

Share
d4e2rby
d4e2rby
Więcej tematów