Trwa ładowanie...

Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza UE

Prezydencki minister - Krzysztof Szczerski, zrezygnował z kandydowania na komisarza Unii Europejskiej.

Share
Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza UEŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3gfusu

Informację o rezygnacji Szczerskiego podało na swoim profilu na Twitterze RMF FM.

Ponieważ pojawiła się wcześniej nie zakładana przez nas możliwość objęcia przez Polskę teki komisarza ds. rolnictwa, to zdecydowałem się wycofać swoją kandydaturę - powiedział Szczerski w rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli Katarzyną Szymańską-Borginon. - Uważam, że jest to tak ważna dla Polski teka, że powinien objąć ją ktoś, kto rzeczywiście zajmował się rolnictwem całe życie. Zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego - dodał.

d3gfusu

Szczerski tłumaczył, że pierwotnie mowa była o tece ds. infrastruktury i tece ds. polityki regionalnej. - To były dziedziny z zakresu moich kompetencji i zainteresowań - powiedział RMF FM.

Zamiast Krzysztof Szczerskiego - Janusz Wojciechowski

Informacja o nowej propozycji dla Polski z ust szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen padła w poniedziałek. Szczerski, w rozmowie z korespondentką radia uznał, że jest to bardzo interesująca propozycja dla naszego kraju.

Do sprawy odniósł się również rzecznik rządu Piotr Müller.

d3gfusu

– To jedna z najważniejszych tek (rolnictwa - przyp. red.) w ramach Komisji Europejskiej, teka też o jednym z najwyższych budżetów i nie trzeba nikogo przekonywać, jedna z najważniejszych tek z punktu widzenia Polski - powiedział Müller. Dodał, że "w związku z tą propozycją, dzisiaj minister Szczerski podjął decyzję o tym, żeby zrezygnować z kandydowania na członka KE".

- W duchu odpowiedzialności właśnie za to, że ten obszar może być przekazany Polsce na najbliższe 5 lat. Minister Szczerski do tej pory nie zajmował się tym obszarem, w związku z tym podjął taką decyzję. Premier Morawiecki bardzo ją docenia i traktuje ją w sposób konstruktywny i propaństwowy. Faktycznie naszym kandydatem do KE zostanie Janusz Wojciechowski – powiedział rzecznik rządu w rozmowie z dziennikarzami przed KPRM.

Wiadomość o rezygnacji Szczerskiego zaskoczyła wielu publicystów. "To ciekawe, bo słyszę z wiarygodnych źródeł, Polska miała od początku zabiegać o dwie teki komisaryczne: gospodarkę i rolnictwo. Prawdopodobnie przypadnie nam ta druga, o którą powalczy Wojciechowski. Dziwi rozbieżność z początkowymi przeciekami, ale decyzja Szczerskiego dojrzała" - napisał na swoim profilu na Twitterze Marcin Makowski ("Do Rzeczy", WP).

Janusz Wojciechowski pełni obecnie funkcję audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, który stoi na straży finansów UE. Jego sześcioletnia kadencja kończy się w 2022 roku.

Źródło: rmf24.pl

d3gfusu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gfusu
d3gfusu
Więcej tematów