Trwa ładowanie...
d1628wg

Szczerski nie zostanie wiceszefem NATO. Rumun Mircea Geoana triumfuje

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski nie zostanie wiceszefem NATO. Jak poinformowała oficjalna strona Paktu Półno-Atlantyckiego, sekretarz generalny Jens Stoltenberg wyznaczył na swojego zastępcę Mirceę Geoanę, byłego ministra spraw zagranicznych Rumunii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Szczerski nie zostanie wiceszefem NATO
Krzysztof Szczerski nie zostanie wiceszefem NATO (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d1628wg

- Z radością ogłaszam powołanie Mircei Geoany na kolejnego zastępcę sekretarza generalnego. Jest zagorzałym orędownikiem więzi transatlantyckiej i przyniesie długie doświadczenie jako mąż stanu i dyplomata na tym stanowisku. Będzie pierwszym Rumunem, który obejmie to wysokie stanowisko - napisał po południu na oficjalniej stronie NATO Jens Stoltenberg.

Rumun swoje stanowisko obejmie w połowie października. Mircea Geoana jest założycielem i prezesem Aspen Institute Romania. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego rumuńskiego Senatu, ministra spraw zagranicznych i ambasadora Rumunii w Stanach Zjednoczonych.

d1628wg

Zastąpi na tym stanowisku Rose Gottemoeller ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

A jeszcze do niedawna mówiło się, że spore szanse na objęcie stanowiska wiceszefa NATO ma prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Na początku lipca rozmawiał na ten temat w cztery oczy z Jensem Stoltenbergiem.Rozmowa miała być przełomowa. Jak się okazuje, nie była....

d1628wg

- Szczerski chciał opuścić Pałac Prezydencki i zostać wiceszefem NATO. Miał mocne poparcie Amerykanów, ale też poważnego rywala: estońskiego ministra obrony Jurija Luika. To dobry znajomy Stoltenberga. Wybór rumuńskiego polityka jest niespodzianką – mówi nam infomator ze żródeł zbliżonych do MSZ.

Z naszych informacji wynikało, że kandydaturę Szczerskiego blokowała najbardziej Francja. Paryż wciąż miał pamiętać, że zamiast samolotów z Francji zadeklarowaliśmy chęć kupna amerykańskich F-35. Francuzi wypominali nam, że z jednej strony obiecujemy pogłębioną współpracę wojskową w UE a jednocześnie - podpisujemy porozumienie o współpracy z USA.

Przypomnijmy, że w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia obecny szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy miał walczyć o stanowisko unijnego komisarza. On sam nie wykluczał takiej opcji. Po dwukrotnej porażce Beaty Szydło, która przepadła w unijnych głosowaniach, temat może powrócić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1628wg

Podziel się opinią

Share
d1628wg
d1628wg
Więcej tematów