Trwa ładowanie...

Brat Patryka Jakiego: kupiłem marihuanę u dilera, bo nie mogłem zrealizować recepty

Od grudnia w aptekach brakuje medycznej marihuany, która jest w Polsce sprzedawana legalnie od 2018 roku. Wielu pacjentów, nie mogąc zrealizować recepty, kupuje susz u dilerów. Jedną z takich osób jest brat byłego wiceministra sprawiedliwości raper Filip J.

Brat Patryka Jakiego: kupiłem marihuanę u dilera, bo nie mogłem zrealizować receptyŹródło: Facebook.com
d2tdhbx
d2tdhbx

O problemach z medyczną marihuaną informuje portal wyborcza.pl. Od końca 2018 roku można ją w Polsce kupować legalnie - na receptę. Niestety, w grudniu ubiegłego roku lek ten zniknął z aptek.

Medyczną marihuanę do Polski sprowadza firma Spectrum Cannabis. Jej przedstawiciele tłumaczyli w styczniu, że Polska gotowa jest na przyjęcie kilkudziesięciokilogramowego transportu, a problem to efekt tego, że popyt przewyższa podaż. Najpóźniej na początku lutego susz miał ponownie pojawić się w aptekach. Niestety, tak się nie stało.

- Bo kanadyjski odpowiednik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego przekroczył termin urzędowy, jaki miał na wydanie pozwolenia na eksport suszu na teren Europy. I sprawa się przedłuża - tłumaczy portalowi wyborcza.pl przedstawicielka Spectrum Cannabis Małgorzata Wagner.

d2tdhbx

Według ekspertów marihuana daje doskonałe wyniki w leczeniu i wspomaganiu leczenia m.in. padaczki lekoopornej, stwardnienia rozsianego i innych chorób neurologicznych, a także w chorobach onkologicznych, czy u osób z autyzmem. Co mają teraz robić ci, którzy dostali receptę, a nie mogą jej wykupić?

Brat Patryka Jakiego: nie mogłem zrealizować recepty

Wielu z nich ryzykuje i kupuje susz u dilera. Jedną z takich osób ma być brat byłego wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego - Filip. W połowie stycznia policjanci znaleźli przy raperze 6,42 grama marihuany (a w domu także 0,3 grama haszyszu). Jak ustaliła WP Filip J. miał także receptę na medyczną.

Jedna z klinik, z którą skontaktował się portal wyborcza.pl, za zgodą Filipa J., potwierdziła, że jest on jej pacjentem od kilku miesięcy. Wcześniej prowadzono u niego terapię konopną preparatami bez THC, a ostatnio lekarz zaordynował marihuanę medyczną.

d2tdhbx

- Leczę się na bezsenność i nerwicę lękowo-depresyjną - wyjawił portalowi wyborcza.pl Filip J. - Susz, który u mnie znaleziono, był od dilera, bo nie mogłem zrealizować recepty. Nie czuję się przestępcą. I nie ukrywam, że jestem za legalizacją marihuany stosowanej rekreacyjnie i rzeczywistą legalizacją tej medycznej, a nie fikcją, z którą teraz mamy do czynienia - przyznał raper.

Prawnik Stelios Alewras, który zajmuje się sprawami narkotykowymi i jest obrońcą Filipa J. przyznaje, że ma wśród swoich klientów także użytkowników medycznej marihuany.

- Prokuratura i sądy mają z marihuaną problem. Dla nich narkotyk, to narkotyk - uważa. - Kilku moich klientów to osoby, które leczyły się marihuaną, zanim została zalegalizowana i zostali zatrzymani za posiadanie. Są też tacy, przy których znaleziono marihuanę medyczną, chociaż mają receptę. Przeciąga się sprawdzanie, czy susz jest rzeczywiście z apteki, czy może od dilera, co nie ma nic wspólnego z celem tej ustawy, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii - tłumaczy w rozmowie z portalem wyborcza.pl. - Faktem jest, że suszu w aptekach brakuje od grudnia, więc dla wielu pacjentów korzystanie z czarnorynkowej marihuany to konieczność. Tym bardziej, że ona co do zasady nie różni się od tej z apteki - dodaje.

Źródło: wyborcza.pl

d2tdhbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdhbx
Więcej tematów