Trwa ładowanie...
d2qv0wb

Bezprecedensowy atak na Tuska. Decyzja Polaka "nieakceptowalna i antyeuropejska"

Według greckiego komisarza Dimitrisa Awramopoulosa propozycja Donalda Tuska ws. odejścia od przymusowego rozdziału uchodźców jest "nieakceptowalna i antyeuropejska"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej
Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej (East News, Fot: BARTOSZ KRUPA)
d2qv0wb

To pierwszy taki przypadek, gdy komisarz Komisj Europejskiej uderza bezpośrednio w przewodniczącego Rady Europejskiej. Donald Tusk wysłał dokument do przywódców na najbliższy szczyt UE. Stwierdził w nim, że koncepcja obowiązkowego rozdziału uchodźców "podzieliła państwa" i okazała się "nieskuteczna". Tusk zapowiedział także, że jeśli nie będzie w tej sprawie rozwiązania do czerwca 2018 roku, to sam zaproponuje "dalsze działania".

Na pismo zareagował Awramopoulos, który uchodzi za twórcę i twarz idei obowiązkowych kwot uchodźców. Na podstawie jego propozycji kraje UE uzgodniły w 2015 r. przymusową relokację 120 tys. uchodźców (za zgodą rządu Ewy Kopacz na Polskę przypadło około 7 tys. osób).

Grecki komisarz skierował w imieniu Komisji Europejskiej pozew do Trybunału UE przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom z powodu niewykonania decyzji o przymusowej relokacji uchodźców.

d2qv0wb

- Dokument przygotowany przez przewodniczącego Tuska jest nieakceptowalny. Jest antyeuropejski, ignoruje i zaprzecza całej pracy jaką wykonaliśmy przez ostatnie lata, a prace te wykonaliśmy wspólnie - powiedział Awramopoulos. - Rolą przewodniczącego Rady Europejskiej jest obrona europejskiej jedności i zasad. Ten dokument podważa zasadę solidarności. A Europa bez solidarności nie może istnieć - dodał.

Zdaniem jednego z dyplomatów krajów UE, z którym rozmawiała dziennikarka RMF FM, ten atak to przejaw walki instytucjonalnej: Komisja Europejska walczy z Radą Europejską (państwami członkowskimi) o przywództwo w kwestii migracji i o to, kto będzie przez najbliższe 1,5 roku przewodzić najważniejszym unijnym procesom.

Niezadowolone z dokumentu Tuska są także Włochy, Grecja i Malta. Natomiast stanowisko Tuska popierają kraje Wyszehradu - w tym Polska.

źródło: rmf fm

d2qv0wb

Podziel się opinią

Share
d2qv0wb
d2qv0wb
Więcej tematów