Barszcz Sosnowskiego. Jak go rozpoznać? Oparzenia są bardzo niebezpieczne
Wraz z nastaniem ciepłych dni, wiele roślin rozpoczęło nowy cykl życia. Wśród nich znalazł się również Barszcz Sosnowskiego. To szczególnie niebezpieczna roślina - kontakt z nią może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Barszcz Sosnowskiego to silnie trująca roślina. Kontakt z nią oraz przebywanie w jej pobliżu może powodować m.in. podrażnienia skóry, błon i dróg oddechowych. Dla osób wrażliwych roślina ta stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?
Roślina Barszcz Sosnowskiego. Jak ją rozpoznać?
Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z rejonu Kaukazu. Do Polski została sprowadzona w celach uprawnych - pod koniec XX wieku była uznawana za roślinę pastewną, którą przerabiano na pasze dla zwierząt. Po paru latach uprawy barszczu zaprzestano. Ze względu na niedostateczne usunięcie stanowisk uprawnych, roślina ta wciąż się rozprzestrzenia - obecnie można natknąć się na nią na terenach rozciągających się od Kaukazu, do Danii oraz wschodnich Niemiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Barszcz Sosnowskiego. Uwaga na silnie parzącą roślinę
Barszcz Sosnowskiego to roślina dwu- lub wieloletnia. Jest to okazały gatunek - osiąga wysokość nawet do 5 metrów wysokości. Szerokość liści dochodzi do 2 metrów, a łodyga może mieć grubość nawet 12 cm. Barszcz z wyglądu przypomina nieco koper - zwieńczają go drobne, białe kwiaty. Łodyga rośliny może być pokryta fioletowymi plamkami.
Barszcz Sosnowskiego najczęściej jest spotykany w pobliżu jezior i rzek, na nieużytkach, w lasach i na ich obrzeżach, na łąkach, polach oraz na działkach. Roślina pojawia się już w kwietniu, kończąc cykl życia najczęściej na przełomie lipca i sierpnia.
Oparzenia po Barszczu Sosnowskiego. Kontaktu z rośliną należy unikać
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to roślina zielna, której soki oraz wydzielane olejki, zawierają silnie toksyczną furanokumarynę. To związek, który w kontakcie z promieniowaniem UVA, powoduje zmiany skórne, przypominające oparzenia. Dodatkowo, osoby, które miały kontakt z rośliną, zgłaszają często dolegliwości ze strony układu trawiennego: wymioty, nudności, biegunkę, bóle głowy, czy trudności w oddychaniu.
Toksyna zawarta w Barszczu Sosnowskiego może również doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest sytuacją zagrażającą życiu.
Barszcz Sosnowskiego. Gdzie zgłosić?
Co ważne, do oparzeń Barszczem Sosnowskiego może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną - olejki eteryczne wydzielane przez roślinę mogą unosić się w powietrzu na odległość do kilkunastu metrów.
Jak informują służby, każdego roku dochodzi do nawet do kilku tysięcy przypadków oparzeń Barszczem Sosnowskiego. "W przypadku jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego, zgłoś to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986" - informuje GIS.