Barszcz Sosnowskiego może wywołać groźne oparzenia, ale nie tylko. GIS ostrzega

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego? Jak wygląda i jak go rozpoznać? GIS ostrzega, że roślina ta jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

12.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:32

GIS ostrzega przed barszczem Sosnowskiego

GIS przypomina, że barszcz Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza że jest często mylony z koprem lub arcydzięglem. Barszcz Sosnowskiego tymczasem wydziela toksyczne substancje, które mogą powodować oparzenia.

"Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat" - ostrzega GIS.

Barszcz Sosnowskiego powoduje nie tylko same oparzenia. Po kontakcie z rośliną mogą też wystąpić: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego ma baldaszkowate białe kwiatostany i duże liście. Rośnie nawet na 4 m, a jego łodyga może mieć 10 cm średnicy. GIS przypomina, że na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski - to właśnie one produkują toksyczną substancję.

Roślina pojawia się na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż rzek.Polsce znaleziono już blisko 3000 lokalizacji barszczu Sosnowskiego. Mapę sprawdzisz pod linkiem - http://mapa.barszcz.edu.pl/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)