Trwa ładowanie...
d33kknt

Barszcz Sosnowskiego może wywołać groźne oparzenia, ale nie tylko. GIS ostrzega

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego? Jak wygląda i jak go rozpoznać? GIS ostrzega, że roślina ta jest niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina
Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina (Pixabay)
d33kknt

GIS ostrzega przed barszczem Sosnowskiego

GIS przypomina, że barszcz Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza że jest często mylony z koprem lub arcydzięglem. Barszcz Sosnowskiego tymczasem wydziela toksyczne substancje, które mogą powodować oparzenia.

"Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat" - ostrzega GIS.

d33kknt

Barszcz Sosnowskiego powoduje nie tylko same oparzenia. Po kontakcie z rośliną mogą też wystąpić: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego? Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego ma baldaszkowate białe kwiatostany i duże liście. Rośnie nawet na 4 m, a jego łodyga może mieć 10 cm średnicy. GIS przypomina, że na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski - to właśnie one produkują toksyczną substancję.

Roślina pojawia się na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż rzek.Polsce znaleziono już blisko 3000 lokalizacji barszczu Sosnowskiego. Mapę sprawdzisz pod linkiem - http://mapa.barszcz.edu.pl/

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33kknt

Podziel się opinią

Share

d33kknt

d33kknt
Więcej tematów