Trwa ładowanie...

Zmarła kobieta poparzona barszczem Sosnowskiego

W siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zmarła 67-letnia kobieta, która miała kontakt z barszczem Sosnowskiego. Mimo niewielkiego oparzenia, nie udało się jej uratować.

Zmarła kobieta poparzona barszczem SosnowskiegoŹródło: Wikipedia
d2d7wt8
d2d7wt8

Podczas koszenia trawy, 67-latka przypadkiem dotknęła barszczu Sosnowskiego, śmiertelnie niebezpiecznej rośliny, która w ostatnim czasie występuje m.in. w południowej Polsce.

Kobieta trafiła do szpitala z niewydolnością krążeniową. Na miejscu stwierdzono poparzenia II stopnia na obszarze 5 proc. ciała. Niestety, z powodu kontaktów z toksyczną rośliną, kobieta zmarła.

Lekarze przypominają, że barszcz Sosnowskiego jest dużym zagrożeniem dla ludzi z alergiami i obniżonym układem odpornościowym. Każdy kontakt z rośliną, powinien być natychmiast skonsultowany ze specjalistą.

d2d7wt8

Barszcz Sosnowskiego - toksyczna roślina

Barszcz Sosnowskiego występuje w całej Polsce. Jest teraz w fazie kwitnienia. Kontakt z tą rośliną może powodować rozległe poparzenia skóry.

Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudnogojące się rany.

Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na słońce przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem).

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. W czasach PRL, w krajach bloku wschodniego był uprawiany na paszę dla zwierząt.

Jeżeli zauważycie gdzieś barszcz Sosnowskiego, należy powiadomić służby, które zabezpieczą miejsce i wytną roślinę.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2d7wt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d7wt8
Więcej tematów