Baobab-K trafi do polskiej armii. Co to za system?
W środę 14 czerwca 2023 r. wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował o zawarciu umów na dostawę pojazdów minowania narzutowego Baobab-K wraz z kasetami minowymi i minami przeciwpancernymi dla polskiej armii. Sprzęt zostanie wyprodukowany przez polskie konsorcjum. Do czego będzie używany?
15.06.2023 09:41
Umowa, której zawarcie potwierdził szef Ministerstwa Obrony Narodowej, zakłada dostarczenie polskiej armii 24 pojazdów minowania narzutowego Baobab-K z pakietem logistycznym oraz szkoleniowym. Jej wartość opiewa na kwotę około 510 mln zł brutto. Stronami paktu są Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum, któremu przewodniczy Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w składzie: Jelcz sp. z o.o., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne "Belma" S.A., Huta Stalowa Wola S.A oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej.
Baobab-K. Pojazd minowania narzutowego. Jak przysłuży się polskiej armii?
Pojazd minowania narzutowego będzie realizował zadania, mające zwiększyć zdolności polskiej armii "w zakresie realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego przez pododdziały saperskie poprzez automatyczne i samobieżne ustawianie narzutowych pól minowych na wybranym obszarze" - informuje MON.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Baobab-K to wysoko zautomatyzowany pojazd, osadzony na podwoziu, dostosowanego do celów wojskowych, samochodu ciężarowego Jelcz P882.53 8x8. Jego załogę będą stanowić dwie osoby - zajmą one miejsce w opancerzonej kabinie. Dodatkowym wyposażeniem pojazdu jest m.in. radiostacja UKF, system łączności wewnętrznej oraz system samoobrony OBRA (8 wyrzutni).
Jak na swojej stronie internetowej informuje Wojsko Polskie, "PMN Baobab-K może przewozić łącznie do 600 min przeciwpancernych MN-123 (w wersjach o działaniu natychmiastowym i zwłocznym z opcją programowalnej samolikwidacji). Każdy z miotaczy wyposażony jest 20 luf mieszczących po 5 min, a ich przeładowanie może odbywać się z wykorzystaniem integralnego urządzenia dźwigowego". Czas przeładowania systemu wynosi mniej niż 30 minut. Baobab-K może utworzyć pole minowe o długości do 1800 m.
Zobacz także
Pojazd minowania narzutowego jest przeznaczony dla pododdziałów inżynieryjnych. Baobab-K to element, który w sytuacji bojowej może znacząco wpłynąć na sytuację taktyczną. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu min przeciwpancernych, jest w stanie obezwładnić lub zniszczyć pojazdy wroga.
Baobab-K. Kiedy trafią do armii?
Minister Obrony Narodowej podczas konferencji zorganizowanej w Hucie Stalowa Wola S.A zapowiedział, że pierwsze zestawy pojazdów Baobab-K, trafią do polskiej armii wcześniej, niż przewiduje to umowa. Dostawy pojazdów minowania narzutowego zostaną zrealizowane na przestrzeni dwóch lat od 2026 do 2028 roku.
Zobacz też: Pierwsze HIMARS-y trafiły do Polski