Badanie WP. 2/3 wyborców PO chce dymisji Schetyny. Wśród następców Kidawa wyprzedza Tuska
Najbliższe tygodnie i miesiące zapewne upłyną opinii publicznej na śledzeniu walki o przywództwo w Platformie Obywatelskiej. Znacząca większość wyborców tej partii oczekuje dymisji Grzegorza Schetyny. Jednak najciekawsze wyniki przynosi pytanie o następców.
18.10.2019 05:57
Platforma Obywatelska przegrała wybory parlamentarne, a kampania partii jest słabo oceniana. Dlatego jeszcze w wieczór wyborczy pojawiły się pytania o dalszy los Grzegorza Schetyny. Jego kadencja jako szefa PO upływa w styczniu. Ale wyborcy partii już teraz wypowiedzieli się o dalszym losie lidera.
Zobacz także
Odejścia Schetyny oczekuje 55 proc. badanych w panelu Ariadna. Przeciwnego zdania jest zaledwie 8 proc., a 37 proc. nie ma zdania. Jeszcze gorzej dla Schetyny sytuacja wygląda, gdy pod uwagę weźmie się tylko opinię wyborców Koalicji Obywatelskiej. Aż 67 proc. z nich uważa, że Schetyna nie powinien dalej być szefem partii.
Kto mógłby go zastąpić? W rankingach wygrywa Małgorzata Kidawa-Błońska, którą w roli szefa PO widzi 29 proc. respondentów. Drugi jest Donald Tusk (13 proc.), zaledwie 1 pkt. proc. mniej głosów zdobył Borys Budka (12 proc.). Rafała Trzaskowskiego w roli szefa PO widzi 9 proc. badanych, 3 proc. wskazało na Krzysztofa Brejzę, a 34 proc. uważa, że żadna z wymienionych osób nie powinna sprawować tej funkcji.
W elektoracie Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na wsparcie 34 proc. badanych. Drugie miejsce zajęli ex aequo Donald Tusk i Borys Budka - wskazało ich 19 proc. wyborców opozycji. Niewiele traci Rafał Trzaskowski, którego za dobrego potencjalnego szefa PO uważa 16 proc. respondentów, a na końcu stawki jest Krzysztof Brejza (6 proc.). Tylko 7 proc. badanych z tej grupy uważa, że żadna z wymienionych osób nie powinna zostać następcą Grzegorza Schetyny.
Duże poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nie dziwi, wszak przez ostatnie tygodnie to ona była pierwszoplanową postacią Platformy. Zapewne wzmocniła ją też wygrana z Jarosławem Kaczyńskim, który w okręgu warszawskim zdobył znacznie mniej głosów niż niedoszła premier z PO.
Zobacz także
Badanie przeprowadzone na zlecenie WP pokazuje też, jak mocno osłabła pozycja Donalda Tuska. Kiedy 5 lat temu wyjeżdżał do Brukseli wieszczono, że po dwóch kadencjach na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, wróci do Polski na białym koniu i odbije władzę z rąk PiS, które już wówczas po nią zmierzało. Teraz Tusk nie jest nawet kandydatem pierwszego wyboru w elektoracie PO.
Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1021 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 14 – 17 października 2019 roku.