Trwa ładowanie...

Atak Turcji na Syrię. W ciągu trzech dni zginęło prawie 150 osób

Od początku ataku Turcji na Syrię zginęły co najmniej 143 osoby, w tym 20 cywilów – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Z kolei według tureckiej armii, od środy zginęło ponad 400 bojowników kurdyjskiej milicji Ludowych Jednostek Samoobrony.

Atak Turcji na Syrię. W ciągu trzech dni zginęło prawie 150 osóbŹródło: East News, fot: eastnews
d4h3coa
d4h3coa

Turecka armia rozpoczęła inwazję na Syrię w środę. W sobotę miała skupić swoje działania wokół miasta Tel-Abjat przy granicy z Syrią i zablokować drogę do Ras-al-Ajn. To ostatnie miasto jest intensywnie ostrzeliwane przez Turków.

W obszarze tym spodziewane jest dalsze nasilenie działań wojennych ze strony Ankary – wynika z doniesień przekazywanych przez korespondentów agencji Reutera i AP.

Atak Turcji na Syrię. Ostrzał sił amerykańskich

W czwarty dzień inwazji Turcji na Syrię, w sobotę rano, miało dojść do ostrzału amerykańskich żołnierzy. Ankara zdecydowanie zaprzeczyła.

W sobotę Amerykanie po raz pierwszy przestrzegli Turków przed nasileniem ich ofensywy, twierdząc, że prowadzi ona do "wielkich szkód" w regionie. Dzień wcześniej turecka armia przypadkowo ostrzelała wojska amerykańskie w rejonie miasta Kobani. Nikt nie został ranny.

d4h3coa

Prezydent USA Donald Trump nakazał w piątek wycofanie wojsk amerykańskich, które wspierały Kurdów w walce z armią Baszara al-Asada. Ankara chce za wszelką cenę ich zwalczyć, obawiając się, że na północy Syrii będą chcieli stworzyć własne państwo, które może rozszerzyć się na tereny ich terytorium zamieszkałe przez liczną społeczność kurdyjską.

Atak Turcji na Syrię. Co najmniej 100 tys. uchodźców w regionie

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że od środy z regionu uciekło 100 tys. osób z powodu prowadzonych działań wojennych.

Dwukrotnie wyższą liczbą podaje administracja kurdyjska. Szacuje, że liczba uchodźców od środy wzrosła do prawie 192 tys. osób.

Już dzień po rozpoczęciu działań w Syrii, prezydent Turcji straszył Unię Europejską, że jeśli nadal będzie nazywać antykurdyjską operację w Syrii "inwazją", otworzy drogę prawie 4 milionom uchodźcom do Europy.

d4h3coa

- Hej, Unio Europejska, opanuj się! Jeśli nazywacie naszą operację w Syrii inwazją, otworzymy bramy i wyślemy wam 3,6 miliona uchodźców - mówił Recep Tayyip Erdogan.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

d4h3coa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h3coa
Więcej tematów