Trwa ładowanie...

Atak na Siergieja Skripala. Wydano nakazy aresztowania dwóch Rosjan

Brytyjscy śledczy ogłosili, że mają wystarczające dowody, aby oskarżyć dwóch Rosjan o udział w zamachu na życie Siergieja Skripala i jego córki Julii.

Share
Atak na Siergieja Skripala. Wydano nakazy aresztowania dwóch Rosjan
Źródło: PAP
d16ps65

Za Aleksandrem Pietrowem i Rusłanem Boszirowem wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Obaj mają po około 40 lat. Brytyjska policja opublikowała też wizerunki mężczyzn.

Jak podaje BBC, zebrane dowody pozwalają na postawienie im kilku zarzutów. Dotyczą one próby morderstwa, posiadania i użycia nowiczoku oraz spowodowania ciężkich obrażeń ciała.

Jednak może być problem z zatrzymaniem podejrzanych. Brytyjczycy zapowiedzieli, że nie będą zabiegać o ekstradycję mężczyzn z Rosji, która nie wydaje swoich obywateli innym państwom.

d16ps65

Atak na Siergieja Skripala

W lipcu brytyjscy śledczy przekazali, że są pewni tego, iż za atakiem na Siergieja Skripala stoją Rosjanie, ale nie podano szczegółów.

Z ustaleń policja wynika, że Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszirow przylecieli z Moskwy do Gatwick pod Londynem 2 marca. Następnie zatrzymali się w hotelu City Stay we wschodnim Londynie. Dwa dni później przyjechali do Salisbury, gdzie nowiczokiem zanieczyszczono drzwi wejściowe domu Skripalów. Według brytyjskich służb, trucizna znajdowała się we flakonie perfum.

Zobacz także: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

4 marca w ataku w Salisbury na byłego rosyjskiego pułkownika wywiadu ucierpiała też jego córka, Julia. Oboje trafili w ciężkim stanie do szpitala. O atak została oskarżona Rosja, która konsekwentnie odpiera zarzuty. Polska, kraje Europy Zachodniej i USA w reakcji na działania Kremla wydaliły rosyjskich dyplomatów. Doprowadziło to do jednego z największych kryzysów w relacjach Zachodu z Rosją.

Na początku lipca doszło do kolejnego zatrucia nowiczokiem w Wielkiej Brytanii. Doszło do niego w pobliżu Salisbury. Do szpitala trafili 44-letnia Dawn Sturgess i 45-letni Charlie Rowley. Kobieta zmarła po tygodniu, a mężczyzna do dzisiaj nie odzyskał zdrowia.

d16ps65

Kim jest Siergiej Skripal?

Siergiej Skripal to były rosyjski pułkownik wywiadu wojskowego, który w 2006 r. został w Rosji skazany za szpiegostwo na 13 lat więzienia. Już w latach 90. XX w. miał przekazywać brytyjskiemu wywiadowi informacje na temat działań szpiegowskich Moskwy w krajach zachodnich. Ujawnił m.in. tożsamość rosyjskich agentów.

Siergiej Skripal przeniósł się do Wielkiej Brytanii po tym, jak w 2010 r., w ramach wymiany szpiegów, opuścił Rosję. Była to największa taka akcja pomiędzy USA a Rosją od czasu zakończenia Zimnej Wojny.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d16ps65

Podziel się opinią

Share
d16ps65
d16ps65
Więcej tematów