Jacek Czaputowicz: czterech rosyjskich dyplomatów uznanych persona non grata
- Polska podjęła decyzję o uznaniu persona non grata czterech rosyjskich dyplomatów w Rzeczpospolitej. Decyzja ta została przekazana rosyjskiemu ambasadorowi o godz. 12 – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Jak powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, decyzja o wydaleniu rosyjskich dyplomatów była konsultowana z premierem Mateuszem Morawieckim i partnerami zagranicznymi. Czterech Rosjan musi opuścić Polskę do 3 kwietnia, godz. 24. Dodał też, że osoby, które muszą wyjechać z Polski mogły dopuścić się szpiegostwa.
- Jest to wyraz solidarności z Wielką Brytanią, która stała się adresatem bezprecedensowego ataku, którym było użycie broni chemicznej wobec obywateli kraju – powiedział szef MSZ. - Otrucie Siergieja Skripala jest kolejnym elementem w całym cyklu działań Rosji, który ma burzyć porządek międzynarodowy oraz poczucie bezpieczeństwa – dodał.
Minister spraw zagranicznych stwierdził, że w reakcji na decyzję Polski należy oczekiwać podobnych działań ze strony Rosji.
Podobną decyzję podjęły też inne państwa. USA zdecydowały o wydaleniu 60 rosyjskich dyplomatów. W gronie solidaryzujących z Wielką Brytanią są m.in Francja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Czechy, Ukraina, Włochy, Dania czy Holandia. Jak poinformowała agencja RIA Nowosti, że Rosja najbliższych dniach odpowie symetrycznie na decyzje wobec rosyjskich dyplomatów.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że na wydalenie dyplomatów zdecydowało się 14 państw UE i nie wykluczył dalszych kroków.
Wydalenie rosyjskich dyplomatów z Wielkiej Brytanii
Kilka dni temu w ramach sankcji Brytyjczycy nakazali 23 rosyjskim dyplomatom opuszczenie kraju. Rząd Theresy May zapowiedział też, że na Mistrzostwach Świata w Rosji nie pojawi się nikt z rodziny królewskiej. Na decyzję Wielkiej Brytanii zareagowała Rosja, która zdecydowała o wydaleniu 23 brytyjskich dyplomatów.
Już wcześniej pojawiały się nieoficjalne doniesienia o wydaleniu z Polski oraz innych państw rosyjskich dyplomatów.
Otrucie Siergieja Skripala
Do wydalenia rosyjskich dyplomatów z Wielkiej Brytanii doszło po otruciu na początku marca Siergieja Skripala i towarzyszącej mu 33-letniej córki. Policja potwierdziła, że była to próba morderstwa. Rosjanin i jego córka zostali otruci przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego "Nowiczok".
Siergiej Skripal to były rosyjski pułkownik wywiadu wojskowego. Został skazany w Rosji w 2006 roku za szpiegostwo na 13 lat więzienia. Już w latach 90. XX w. miał przekazywać brytyjskiemu wywiadowi informacje na temat działań szpiegowskich Moskwy w krajach zachodnich. Ujawnił m.in. tożsamość rosyjskich agentów. Siergiej Skripal przeniósł się do Wielkiej Brytanii po tym, jak w 2010 r. w ramach wymiany szpiegów opuścił Rosję. Była to największa taka akcja pomiędzy USA a Rosją od czasu zakończenia Zimnej Wojny.