Trwa ładowanie...
d1xs20m

Zagraniczne media: Rosja wydali brytyjskich dyplomatów

Jest odpowiedź Rosji na ostatnią decyzję premier Wielkiej Brytanii, Theresy May. Zagraniczne media powołują się na słowa szefa rosyjskiego MSZ, Siergieja Ławrowa, który powiedział dziennikarzom, że "definitywnie" dojdzie do wydalenia brytyjskich dyplomatów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie zapowiadali odwet
Rosjanie zapowiadali odwet (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1xs20m

Ławrow został zacytowany przez oficjalną agencję prasową RIA, mówiąc, że oskarżenia są niedopuszczalne i że brytyjscy dyplomaci zostaną wkrótce wydaleni.

Rosja zareagowała na wydalenie 23 dyplomatów po próbie otrucia byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala. W środę Rosjanie oskarżyli Brytyjczyków o to, że "wybrał drogę konfrontacji" z Moskwą. Zapowiedziane zostały również "środki odwetowe".

d1xs20m

Według rosyjskiego MSZ, wystąpienie premier Theresy May "stanowi bezprecedensową, rażącą prowokację, która podważa fundamenty normalnego dialogu" między krajami.

"Uważamy za absolutnie niedopuszczalne i niegodne, że rząd brytyjski w swoich niestosownych politycznych celach poszedł dalej, poważnie zaogniając stosunki i ogłaszając cały zestaw wrogich środków, w tym wydalenie z kraju 23 rosyjskich dyplomatów" - podkreślał resort.

12 marca w Izbie Gmin Teresa May powiedziała, że światowi eksperci orzekli, iż substancja, którą otruto Skripala i jego górkę, została stworzona w Rosji. - Znane są próby zabójstw dokonywane na zlecenie Kremla i mamy silne podejrzenia, że tak samo mogło nastąpić w przypadku Sergieja i Julii Skripal. Dopuszczamy dwie wersje zdarzenia: Albo była to próba zabójstwa z premedytacją, albo Rosja dopuściła do wejścia w niepowołane ręce niebezpiecznego środka chemicznego - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

d1xs20m

66-letni szpieg brytyjskiego wywiadu Siergiej Skripal i towarzysząca mu jego 33-letnia córka zostali znalezieni nieprzytomni w niedzielę w centrum handlowym Maltings w Salisbury na południu Anglii. Londyńska policja potwierdziła już, że była to próba morderstwa. Zostali otruci przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego.

Skipral to były rosyjski pułkownik, który z brytyjskim wywiadem współpracował od lat 90. W 2006 roku został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za szpiegostwo. W 2010 roku Skripal trafił na Zachód podczas wymiany agentów między Rosją i USA. Później przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Bohater z Polski. Za to co zrobił, w nagrodę poleci do Indii

Źródło: BBC/Reuters

d1xs20m

Podziel się opinią

Share

d1xs20m

d1xs20m
Więcej tematów