Zaatakowali kluczowy most. Nagranie krąży w sieci
Armia ukraińska zestrzeliła wieczorem w piątek 11 dronów irańskich, którymi wojska rosyjskie zaatakowały południe kraju - poinformował przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. W internecie pojawił się też film z ataku na strategiczny most w regionie Odessy. Nagranie kolportują m.in. rosyjskie kanały propagandowe, które twierdzą, że po raz pierwszy użyto dronów wodnych. Nie wiadomo, czy informacja jest prawdziwa.
"10 lutego, od godz. 19.50 do 22.50 (godz. 18.50-21.50 w Polsce - red.) okupacyjne wojska rosyjskie zaatakowały południe Ukrainy dronami kamikadze typu Shahed-136" - poinformował Bratczuk na serwisie Telegram.
Jak dodał, cztery drony zestrzelono nad obwodem odeskim, pięć nad mikołajowskim i dwa nad obwodem chersońskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O większej liczbie zniszczonych dronów - 20 maszynach strąconych w kilku regionach - poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe.
Atak, o którym mowa w oficjalnym komunikacie armii, nastąpił w godzinach od 18.00 do 23.55 (godz. 17.00-22.55 w Polsce). W oświadczeniu nie wymieniono konkretnych obwodów.
- Rosjanie zaatakowali infrastrukturę krytyczną Ukrainy w kilku regionach, wystrzeliwując drony "ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego (...) Zniszczono 20 dronów kamikadze Shahed 136 i 131" - czytamy w komunikacie.
Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej poinformowało również, że jeden z dronów irańskich uderzył w obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie dniepropietrowskim. Obiekt ten był celem wcześniejszego ataku w piątek, gdy wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany ostrzał terytorium Ukrainy z użyciem bombowców strategicznych i okrętów.
Atak na most w Odessie?
W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o ataku na most w regionie Odessy. Chodzi o przeprawę, która łączy Ukrainę z Rumunią. Jak podają rosyjskie kanały siejące propagandę, Rosjanie mieli wykorzystać do tego drona wodnego.
Sprawę ataku na most Pidyomnyy opisała agencja UNIAN, która podkreśla, że jeśli informacja się potwierdzi, to będzie to pierwszy przypadek użycia tego typu broni.
"Celem ataku był most zwodzony w zatoce, który wcześniej był poddawany wielokrotnym atakom rakietowym. Szereg wrogich ośrodków propagandowych opublikowało już nagranie z kamer monitorujących, pokazujący moment ataku" - podała agencja UNIAN.
Film, który pojawił się w mediach społecznościowych jest nagraniem ekranu na którym odtworzono fragment monitoringu. Na klipie widzimy datę: 10 lutego 2023 r.
Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji, które podają rosyjskie media czy oficjele, nie jest prawdziwych. Takie doniesienia są elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.
Zobacz też:
źródło: PAP, UNIAN