RELACJA ZAKOŃCZONA

Kompromitujące odkrycie. Ukraińcy ujawnili problem Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

Złe wieści z Donbasu. Od celu dzieli ich kilkanaście kilometrów
Złe wieści z Donbasu. Od celu dzieli ich kilkanaście kilometrów
Źródło zdjęć: © East News | KIRILL KUDRYAVTSEV
Maciej ZubelWojciech Rodak

16.08.2023 21:05, aktual.: 20.08.2023 06:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 540. dzień rosyjskiej inwazji. Na północy Ukrainy znaleziono rosyjski pocisk do wieloprowadnicowej wyrzutni Tornado-S wyprodukowany w maju, co może świadczyć o tym, że Rosjanom kurczą się zapasy niektórych rodzajów nowoczesnej amunicji i Moskwa spieszy się z produkcją nowych pocisków - informuje agencja Bloomberga. Zwykle zanim nowa partia pocisków trafia na front mija co najmniej kilka miesięcy, potrzebnych na testy. Co więcej, odnaleziony pocisk ma też bardzo krótką datę przydatności - do 12 września. Jak ocenia StateWatch, jest to kolejna wskazówka sugerująca, że rosyjscy producenci "idą na skróty" spiesząc się z wysłaniem pocisków na front. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Coraz częściej pojawiają się pytania o termin rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Według szefa NATO, nie zależy to ani od Zachodu, ani od Rosji. - Ukraina sama zdecyduje, kiedy nastaną odpowiednie warunki w celu podjęcia jakichkolwiek rozmów pokojowych - oznajmił w czwartek Jens Stoltenberg.
  • Rosyjskie wojsko zaczęło regularnie ostrzeliwać bazy lotnicze, pasy startowe i ośrodki szkolenia pilotów w Ukrainie. Chodzi o to, by utrudnić Kijowowi prowadzenia ostrzałów baz na Krymie przy pomocy pocisków manewrujących Storm Shadow i SCALP - pisze Financial Times, powołując się na swoje źródła.
Relacja zakończona

- Czasami pole bitwy było tak usłane rannymi, że samochody ewakuujące poszkodowanych przez przypadek przejeżdżały po ich ciałach - powiedział gazecie "New York Times" ukraiński wojskowy Władysław Ruziew.

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń  związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

Sąd w Moskwie nakazał umieszczenie w areszcie obywatela USA urodzonego w ZSRR Gene'a Spectora z powodu podejrzeń o szpiegostwo - podała w czwartek agencja Reutera. Mężczyzna był już wcześniej skazany w Rosji w związku ze sprawą korupcyjną.

Więzień polityczny, dziennikarz i aktywista mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut spędzi w karcerze najbliższe pół roku - poinformowała jego żona Oksana. Podkreśliła, że pierwszy lekarz, który badał Poczobuta nie zgodził się na skierowanie go do tej celi karnej, inny natomiast nie wyraził sprzeciwu.

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy narasta niezadowolenie społeczne, co przejawia się w zapowiedziach strajków w zakładach pracy - powiadomiła w czwartek lojalna wobec Kijowa rada miasta Mariupola. 

- Mieszkańcy nie mają tam obecnie żadnych praw - ocenił proukraiński mer Wadym Bojczenko.

Białorusi poinformowali o ćwiczeniach swoich wojsk  powietrzno-desantowych tuż przy granicy z Polską. W czwartek żołnierze  Łukaszenki ćwiczyli zrzut ze śmigłowców na położonym obok Brześcia  poligonie. - Oni się bawią w kabaret - podsumowuje krótko w rozmowie z  Wirtualną Polską gen. Waldemar Skrzypczak 

Oprócz stosowania artyleryjskiej amunicji kasetowej DPICM, przekazanej przez Stany Zjednoczone, ukraińska armia używa na froncie także pocisków kasetowych rodzimej produkcji - powiadomiła w czwartek amerykańska stacja CNN, która przeanalizowała nagrania, przedstawiające walki o Urożajne w obwodzie donieckim.

- Wszelkie apele o przedłużenie środków zapobiegawczych w sprawie ukraińskich produktów rolnych poza 15 września są w tej chwili z naszego punktu widzenia przedwczesne - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari. Chodzi o tymczasowy zakaz eksportu do pięciu krajów UE ukraińskich pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

- Tylko w odosobnionych przypadkach rosyjscy żołnierze pojmani na Ukrainie przyznają, że mają wyrzuty sumienia. Większość jeńców nie okazuje żadnej skruchy i chce tylko przeżyć, a następnie wrócić do znanej sobie rzeczywistości - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Na skutek działań rosyjskich wojsk, które utworzyły poligon na terenie parku narodowego Dżaryłgacz na okupowanych terenach południa Ukrainy, doszło tam do ogromnego pożaru. Spłonęły prawie wszystkie obszary chronione, los zwierząt nie jest nam znany - oznajmiła w środę dyrektor zniszczonego parku narodowego Iryna Sabaszenko.

20 tys. mieszkańców okupowanej przez rosyjskie siły Gorłówki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło na wojnie - informuje utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw.

W ratuszu w Amsterdamie otwarto w czwartek wystawę "Dzienniki wojenne". Są to prace ukraińskich dzieci ukazujące trudne, nierzadko tragiczne realia życia po inwazji Rosji na ich rodzinny kraj - poinformowała agencja AP.

Koncert rosyjskiej śpiewaczki operowej Anny Netrebko w stolicy Czech nie dojdzie do skutku. Dyrekcja Miejskiego Domu Reprezentacyjnego (cz. Obecni dum) w Pradze odwołała planowany na październik występ artystki, objętej sankcjami Ukrainy po agresji Rosji.

Białorusi poinformowali o ćwiczeniach swoich wojsk powietrzno-desantowych tuż przy granicy z  Polską. W czwartek żołnierze Łukaszenki ćwiczyli zrzut ze śmigłowców na położonym obok Brześcia poligonie. - Oni się bawią w kabaret - podsumowuje krótko w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Waldemar  Skrzypczak.  

          

Administracja USA ogłosiła w czwartek nałożenie sankcji na czterech pracowników Instytutu Kryminalistyki rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy brali udział w próbie otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

- Ukraina nie odczuwa presji ze strony swych partnerów na Zachodzie w sprawie przyspieszenia kontrofensywy na froncie - powiedział szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba w wywiadzie dla agencji AFP, opublikowanym w czwartek.

Ukraińskie dowództwo posłało do walki w obwodzie zaporoskim 82. brygadę desantowo-szturmową, czyli najlepiej wyszkoloną formację wojsk powietrznodesantowych; rozmieszczenie tych sił na froncie powinno skutkować szybszymi postępami kontrofensywy przeciwko Rosjanom - powiadomił amerykański magazyn "Forbes".

Niedawny spadek wartości rosyjskiego rubla zachęca mieszkańców wschodniej Estonii do zakupów za granicą, gdzie ceny są obecnie znacznie niższe. Chociaż to praktyka znana od lat, teraz jednak konsumenci muszą uważać na to, czy kupowane w Rosji produkty nie są objęte sankcjami - zauważa estońska telewizja ERR.

Na północy Ukrainy znaleziono rosyjski pocisk do wieloprowadnicowej wyrzutni Tornado-S wyprodukowany w maju, co może świadczyć o tym, że Rosjanom kurczą się zapasy niektórych rodzajów nowoczesnej amunicji i Moskwa spieszy się z produkcją nowych pocisków - informuje w czwartek agencja Bloomberga.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także