Trwa ładowanie...

Arcybiskup apeluje o pomoc dla migrantów. Chce otworzyć korytarze humanitarne

Przewodniczący Episkopatu Polski zabrał głos w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. "Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem" - napisał abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki apeluje o pomoc dla migrantów
Abp Stanisław Gądecki apeluje o pomoc dla migrantów Źródło: PAP, fot: Tomasz Wojtasik
d339bqa
d339bqa

Sytuacja na granicy pomiędzy Białorusią i Polską trwa już od dłuższego czasu, a od ponad miesiąca na terenie części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Tysiące migrantów próbują przekroczyć granicę i dostać się na teren Unii Europejskiej.

W poniedziałek, 4 października, Konferencja Episkopatu Polski opublikowała apel przewodniczącego abp. Stanisława Gądeckiego.

Pomoc dla migrantów to chrześcijański obowiązek

Przewodniczący Episkopatu przypomniał o tym, jak wyglądają chrześcijańskie obowiązki wobec migrantów oraz uchodźców.

"Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym również Kościołów i wspólnot religijnych" - napisał abp Gądecki.

Ważny temat: Spotkanie rolników z ministrem. "Nie dajemy wielkich szans"

Podkreślił, że godność ludzka jest niezbywalna, bez względu na pochodzenie czy wyznanie, a humanitarna wrażliwość to przejaw człowieczeństwa.

d339bqa

"Obowiązek obrony granic daje się pogodzić z niesieniem pomocy"

Zdaniem abp. Gądeckiego można pogodzić obronę granic Polski oraz niesienie pomocy migrantom.

"Jako chrześcijanie musimy być bowiem przekonani, że prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji "bez wyjścia" jako zakładnicy geopolitycznych rozgrywek niektórych polityków" - zauważył.

Zaznaczył, że obowiązkiem władzy jest wykrycie potencjalnego zagrożenia, ale nie można stygmatyzować przybyszów i dokonywać krzywdzących uogólnień, że "każdy uchodźca to potencjalny terrorysta".

Episkopat Polski chce otworzenia korytarzy humanitarnych

Przewodniczący Episkopatu zadeklarował, że Kościół jest gotowy do niesienia pomocy. Zaapelował do rządu Prawa i Sprawiedliwości o zgodę na otworzenie korytarzy humanitarnych, którymi mógłby kierować Caritas Polska. Jego zdaniem to rozwiązanie, które pozwoli nieść pomoc potrzebującym.

d339bqa

"Podobnie też rozwiązanie w pełni kontrolowanej relokacji uchodźców, opierające się na ich samodzielnej decyzji co do wyboru kraju docelowego, jest bezpieczną formą niesienia ratunku naszym siostrom i braciom. To właśnie kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa w przeciwieństwie do migracji w chaosie, za sprawą gangów przemytników i nieludzkiego łudzenia ludzi dostania się do wymarzonego raju w Europie" - wyjaśnił arcybiskup.

Przypomniał również słowa papieża Franciszka: "Migranci i uchodźcy nie są pionkami na szachownicy ludzkości. Są to dzieci, kobiety i mężczyźni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d339bqa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d339bqa
Więcej tematów