PolskaPolscy biskupi wezwani do papieża. Duchowni przygotowani na "trudną rozmowę"

Polscy biskupi wezwani do papieża. Duchowni przygotowani na "trudną rozmowę"

W poniedziałek w Watykanie rozpocznie się wizyta ad Limina Apostolorum polskich biskupów. Jest to druga tego typu wizyta za czasów pontyfikatu papieża Franciszka. Do końca tego miesiąca do Watykanu przybędą ordynariusze i biskupi pomocniczy ze wszystkich pond 40 diecezji.

Wizyta polskich biskupów u papieża
Wizyta polskich biskupów u papieża
Źródło zdjęć: © East News | Karol Porwich
Sylwia Bagińska

We wrześniu wznowione zostały wizyty przedstawicieli episkopatów z różnych krajach w Watykanie. Przerwa trwała półtora roku i była spowodowana pandemią COVID-19. Do Stolicy Apostolskiej pierwsi przybyli biskupi z Francji. Zaraz po nich pojawili się przedstawiciele polskiego Kościoła.

Polscy biskupi rozpoczynają wizytę ad Limina w Watykanie

Najważniejszym wydarzeniem tej wizyty jest audiencja u papieża i jego przemówienie wygłoszone do wszystkich biskupów na zakończenie. Wtedy głowa Kościoła wskazuje główne zadania, problemy, a także wyzwania lokalnych wspólnot.

Celem wizyty ad Limina jest umocnienie więzi z papieżem. Jednak ważne są także sprawy administracyjne związane z zarządzaniem diecezjami.

W trakcie wizyty biskupi m.in. przestawią papieżowi relacje dotyczące ich pracy w swoich diecezjach.

Członkowie KEP przybędą do Watykanu w czterech grupach. Najpierw do papieża wybiorą się biskupi z archidiecezji i diecezji: warmińskiej, elbląskiej i ełckiej, białostockiej, drohiczyńskiej i łomżyńskiej, lubelskiej, sandomierskiej i siedleckiej, przemyskiej, rzeszowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Zobacz też: Spotkanie rolników z ministrem Pudą. "Nie dajemy wielkich szans"

Pedofilia w polskim Kościele. Biskupi u papieża

Wizyta w Watykanie odbędzie się w trudnych okolicznościach. Mowa o pandemii COVID-19, a także sytuacji w polskim Kościele.

Przypomnijmy, że nadal toczy się proces rozliczania biskupów za zaniedbania i uchybienia w podejściu do przypadków pedofilii w minionych dekadach.

W ubiegłych miesiącach niektórym hierarchom z Polski, także tym emerytowanym, zostały nałożone kary. Zabroniono im m.in. udziału w publicznych celebracjach i przebywania na terenie swojej diecezji oraz nakazano wpłacenie pieniędzy na rzecz Fundacji Świętego Józefa. Ta pomaga osobom, które były wykorzystywane seksualnie.

Wiele wskazuje na to, że sprawa nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych będzie jednym z tematów polskiej wizyty u papieża.

Na "trudną rozmowę" przygotowani są polscy biskupi. Zapewniał o tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

- Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co na ten temat sądzi - mówił Gądecki.

- Wydaje mi się, że żadnego tematu nie można unikać, także tematów trudnych, a może nawet w szczególności trudnych. Dlatego zakładam, że w tej rozmowie z Ojcem Świętym będzie poruszony również ten temat jako jeden z głównych, ale nie najgłówniejszy, dlatego, że najgłówniejszym jest odbudowa wiary - dodał arcybiskup.

Źródło artykułu:PAP
watykanpapieżbiskupi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (93)