Trwa ładowanie...

Apel Kukiza do prezydenta o referendum. "To święte prawo obywatelskie"

Paweł Kukiz apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji. Referendum jest "świętym prawem obywatelskim" - podkreśla lider Kukiz'15.

Apel Kukiza do prezydenta o referendum. "To święte prawo obywatelskie"Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d1ydcse

W miniony czwartek przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej złożyli w Sejmie ponad 910,5 tys. podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. reformy edukacji. Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Do sprawy odniósł się również Paweł Kukiz. Skomentował sobotnie słowa premier Beaty Szydło, która oceniła, że wniosek o referendum wpłynął zbyt późno, a sama reforma została już wdrożona.

Kukiz poinformował, że skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, ponieważ - jak podkreślił - ze strony premier "nie mamy żadnego wsparcia". - Uważamy, że referendum jest to święte prawo obywatelskie - oświadczył Kukiz.

d1ydcse

Poseł odczytał pismo skierowane do Andrzeja Dudy, w którym zaznaczył, konstytucja stanowi, iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym a władza zwierzchnia należy do narodu, który sprawuje władze poprzez przedstawicieli bądź bezpośrednio".

Jedną z form bezpośredniego sprawowania władzy przez naród - zaznaczył - jest referendum. - Konstytucja stanowi, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe - argumentuje Kukiz. - System edukacji i dokonywana właśnie reforma jest niewątpliwie sprawą o szczególnym znaczeniu dla państwa i dla obywateli - ocenia.

Kukiz przekonuje, że liczba podpisów pod wnioskiem świadczy "dobitnie" o tym, "jak istotna jest to kwestia". - Zarządzenie referendum byłoby realizacją składanej przez pana prezydenta oraz Prawo i Sprawiedliwość obietnicy wyborczej poszanowania inicjatywy obywateli - zwrócił się do prezydenta lider Kukiz'15.

d1ydcse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ydcse
Więcej tematów