Trwa ładowanie...
dr5g0ms

Antarktyda. Padł nowy rekord temperatury. Tak ciepło jeszcze nie było

Termometry zainstalowane w argentyńskiej bazie badawczej na Antarktydzie zanotowały w czwartek niezwykle wysoką, jak na ten kontynent, temperaturę. Jeśli wskazania czujników się potwierdzą, będzie to nowy rekord dla tego kontynentu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antarktyda. Padł nowy rekord temperatury. Tak ciepło jeszcze nie było
(PAP, Fot: DPA)
dr5g0ms

W czwartek na stacji badawczej Esperanza termometry wskazały aż 18,3 stopnia Celsjusza (64,9 stopnia Fahrenheita). Według służby meteorologicznej była to najwyższa zarejestrowana na tej stacji temperatura od rozpoczęcia pomiarów w 1961 roku - informuje portal the guardian.com.

Zobacz także: Przełomowe odkrycie na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań lodu sprzed 2 mln lat

Stacja Esperanza znajduje się na Półwyspie Antarktycznym, położonym w zachodniej części kontynentu, na południe od Ameryki Południowej. Jest to najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy i jedna z niewielu części kontynentu, która wychodzi poza koło podbiegunowe południowe.

dr5g0ms

Najnowszy odczyt, wykonany w argentyńskiej bazie, bije poprzedni rekord Antarktydy z marca 2015 r., który wynosił 17,5 st. C.

Informację o rekordowym odczycie podała w piątek na swoim profilu na Twitterze argentyńska agencja meteorologiczna.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) już zapowiedziała, że zamierza zweryfikować odczyty czwartkowych pomiarów temperatury. Zdaniem jej przedstawicieli wszystko jednak wskazuje na to, że padł nowy rekord, który potwierdza dotychczasowe ustalenia klimatologów.

dr5g0ms

Zobacz także: 7400 gigaton sztucznego śniegu. Naukowcy mają plan na uratowanie świata

Według WMO, Półwysep Antarktyczny, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na planecie. Średnia temperatura wzrosła tam prawie o 3 stopnie Celsjusza w ciągu ostatniego półwiecza.

Z danych organizacji wynika, że około 87 proc. lodowców wzdłuż zachodniego wybrzeża półwyspu wykazało w ciagu ostatnich 12 lat „przyspieszone wycofywanie się”.

Źródło: theguardian.com

dr5g0ms

Podziel się opinią

Share
dr5g0ms
dr5g0ms
Więcej tematów