Trwa ładowanie...

Przełomowe odkrycie na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań lodu sprzed 2 mln lat

Antarktyda. Naukowcom po raz pierwszy udało się wydobyć rdzeń lodowy sprzed dwóch milionów lat. Badania próbek pozwolą znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące zmian klimatycznych na naszej planecie.

Przełomowe odkrycie na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań lodu sprzed 2 mln latŹródło: Pixabay.com
d1jrf8t
d1jrf8t

Niezwykłe odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Nature". Naukowcy z Princeton University wydobyli próbki lodu sprzed dwóch milionów lat na odległych wzgórzach Allan Hills na Antarktydzie. W lodzie uwięzione są próbki gazów cieplarnianych - prehistorycznych pęcherzyków dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4). Ich skład i proporcje to kopalnia wiedzy o zmianach klimatycznych na Ziemi na długo przed pojawieniem się człowieka.

Główny autor publikacji dr Yuzhen Yan tłumaczy, że możliwość mierzenia składu atmosfery to jedna z największych zalet badania lodowych rdzeni. Obecne odkrycie to ogromny krok w badaniach nad ogólnym modelem zmian klimatu na naszej planecie. Nowo odkryte rdzenie pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób ukształtował się cykl lodowcowy Ziemi.

Dotychczas zakładano, że do momentu przypadającego na ok 1,2 mln lat temu epoki lodowcowe polegały na tworzeniu się i cofaniu stosunkowo małych i cienkich lodowców. Następowało to co ok. 40 tys. lat. Później, w czasie przejścia środkowego plejstocenu, wykształcił się obowiązujący do dziś cykl dłuższych (trwających 100 tys. lat) i zimniejszych zlodowaceń.

Według dotychczasowych teorii zmiany epoki lodowcowej były następstwem długofalowego spadku stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Badacze z Princeton twierdzą jednak, że mogło być inaczej - poziom stężenia CO2 w obu epokach był w miarę podobny. Oznaczałoby to, że to nie dwutlenek węgla odpowiadał za globalne zmiany klimatu.

d1jrf8t

- Możliwe, że po przejściu środkowego plejstocenu nastąpiło coś, co obniżyło globalną temperaturę i poziom dwutlenku węgla - mówi dr Yuzhen Yan. - Po raz pierwszy mamy bezpośrednią możliwość prowadzenia pomiarów stężenia gazów cieplarnianych w tamtym okresie. Lodowy rdzeń dostarcza nam szeregu nowych możliwości pomiarowych - podkreśla naukowiec.

Dr Yan zaznacza, że badania są istotne również dla zrozumienia obecnych zmian w klimacie. - Oczywiście znajdujemy się w innych warunkach. Dwutlenek węgla jest głównym graczem w obecnym świecie. Jeśli chcemy zajrzeć w geologiczną przeszłość szukając analogii tego, co dzieje się dzisiaj, musimy sięgnąć dalej niż 2 mln lat wstecz - mówi naukowiec.

Borys Budka atakuje Jakiego. Jest reakcja europosła PiS

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Nature"/express.co.uk

d1jrf8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jrf8t
Więcej tematów