Trwa ładowanie...
ycipk-4ivyue

Przełomowe odkrycie na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań lodu sprzed 2 mln lat

Antarktyda. Naukowcom po raz pierwszy udało się wydobyć rdzeń lodowy sprzed dwóch milionów lat. Badania próbek pozwolą znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące zmian klimatycznych na naszej planecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antarktyda. Naukowcy wydobyli lód sprzed 2 mln lat
Antarktyda. Naukowcy wydobyli lód sprzed 2 mln lat (Pixabay.com)
ycipk-4ivyue

Niezwykłe odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Nature". Naukowcy z Princeton University wydobyli próbki lodu sprzed dwóch milionów lat na odległych wzgórzach Allan Hills na Antarktydzie. W lodzie uwięzione są próbki gazów cieplarnianych - prehistorycznych pęcherzyków dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4). Ich skład i proporcje to kopalnia wiedzy o zmianach klimatycznych na Ziemi na długo przed pojawieniem się człowieka.

Główny autor publikacji dr Yuzhen Yan tłumaczy, że możliwość mierzenia składu atmosfery to jedna z największych zalet badania lodowych rdzeni. Obecne odkrycie to ogromny krok w badaniach nad ogólnym modelem zmian klimatu na naszej planecie. Nowo odkryte rdzenie pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób ukształtował się cykl lodowcowy Ziemi.

ycipk-4ivyue

Dotychczas zakładano, że do momentu przypadającego na ok 1,2 mln lat temu epoki lodowcowe polegały na tworzeniu się i cofaniu stosunkowo małych i cienkich lodowców. Następowało to co ok. 40 tys. lat. Później, w czasie przejścia środkowego plejstocenu, wykształcił się obowiązujący do dziś cykl dłuższych (trwających 100 tys. lat) i zimniejszych zlodowaceń.

Według dotychczasowych teorii zmiany epoki lodowcowej były następstwem długofalowego spadku stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Badacze z Princeton twierdzą jednak, że mogło być inaczej - poziom stężenia CO2 w obu epokach był w miarę podobny. Oznaczałoby to, że to nie dwutlenek węgla odpowiadał za globalne zmiany klimatu.

ycipk-4ivyue

- Możliwe, że po przejściu środkowego plejstocenu nastąpiło coś, co obniżyło globalną temperaturę i poziom dwutlenku węgla - mówi dr Yuzhen Yan. - Po raz pierwszy mamy bezpośrednią możliwość prowadzenia pomiarów stężenia gazów cieplarnianych w tamtym okresie. Lodowy rdzeń dostarcza nam szeregu nowych możliwości pomiarowych - podkreśla naukowiec.

Czytaj również: Polska Stacja Antarktyczna zostanie przebudowana. Jest 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki

Dr Yan zaznacza, że badania są istotne również dla zrozumienia obecnych zmian w klimacie. - Oczywiście znajdujemy się w innych warunkach. Dwutlenek węgla jest głównym graczem w obecnym świecie. Jeśli chcemy zajrzeć w geologiczną przeszłość szukając analogii tego, co dzieje się dzisiaj, musimy sięgnąć dalej niż 2 mln lat wstecz - mówi naukowiec.

Borys Budka atakuje Jakiego. Jest reakcja europosła PiS

ycipk-4ivyue

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Nature"/express.co.uk

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4ivyue

ycipk-4ivyue
ycipk-4ivyue
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów