Przełomowe odkrycie na Antarktydzie. Zaskakujące wyniki badań lodu sprzed 2 mln lat
Antarktyda. Naukowcom po raz pierwszy udało się wydobyć rdzeń lodowy sprzed dwóch milionów lat. Badania próbek pozwolą znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące zmian klimatycznych na naszej planecie.
27.11.2019 | aktual.: 27.11.2019 11:47
Niezwykłe odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Nature". Naukowcy z Princeton University wydobyli próbki lodu sprzed dwóch milionów lat na odległych wzgórzach Allan Hills na Antarktydzie. W lodzie uwięzione są próbki gazów cieplarnianych - prehistorycznych pęcherzyków dwutlenku węgla (CO2) i metanu (CH4). Ich skład i proporcje to kopalnia wiedzy o zmianach klimatycznych na Ziemi na długo przed pojawieniem się człowieka.
Główny autor publikacji dr Yuzhen Yan tłumaczy, że możliwość mierzenia składu atmosfery to jedna z największych zalet badania lodowych rdzeni. Obecne odkrycie to ogromny krok w badaniach nad ogólnym modelem zmian klimatu na naszej planecie. Nowo odkryte rdzenie pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób ukształtował się cykl lodowcowy Ziemi.
Dotychczas zakładano, że do momentu przypadającego na ok 1,2 mln lat temu epoki lodowcowe polegały na tworzeniu się i cofaniu stosunkowo małych i cienkich lodowców. Następowało to co ok. 40 tys. lat. Później, w czasie przejścia środkowego plejstocenu, wykształcił się obowiązujący do dziś cykl dłuższych (trwających 100 tys. lat) i zimniejszych zlodowaceń.
Według dotychczasowych teorii zmiany epoki lodowcowej były następstwem długofalowego spadku stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Badacze z Princeton twierdzą jednak, że mogło być inaczej - poziom stężenia CO2 w obu epokach był w miarę podobny. Oznaczałoby to, że to nie dwutlenek węgla odpowiadał za globalne zmiany klimatu.
- Możliwe, że po przejściu środkowego plejstocenu nastąpiło coś, co obniżyło globalną temperaturę i poziom dwutlenku węgla - mówi dr Yuzhen Yan. - Po raz pierwszy mamy bezpośrednią możliwość prowadzenia pomiarów stężenia gazów cieplarnianych w tamtym okresie. Lodowy rdzeń dostarcza nam szeregu nowych możliwości pomiarowych - podkreśla naukowiec.
Czytaj również: Polska Stacja Antarktyczna zostanie przebudowana. Jest 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki
Dr Yan zaznacza, że badania są istotne również dla zrozumienia obecnych zmian w klimacie. - Oczywiście znajdujemy się w innych warunkach. Dwutlenek węgla jest głównym graczem w obecnym świecie. Jeśli chcemy zajrzeć w geologiczną przeszłość szukając analogii tego, co dzieje się dzisiaj, musimy sięgnąć dalej niż 2 mln lat wstecz - mówi naukowiec.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: "Nature"/express.co.uk