Trwa ładowanie...

Polska Stacja Antarktyczna zostanie przebudowana. Jest 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego zostanie przebudowana dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki. Nowa siedziba powstanie w głębi lądu.

Polska Stacja Antarktyczna zostanie przebudowana. Jest 88 mln dotacji z Ministerstwa NaukiŹródło: SPL/East News
d1l6mfa
d1l6mfa

Polska Stacja Antarktyczna będzie przebudowana dzięki 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki.

Obecny budynek Stacji Antarktycznej znajduje się nad brzegiem morza i przez laty narażony był na zmiany klimatyczne i podniesienie poziomu wód. Nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej ma mieć powierzchnię około 1300 metrów kwadratowych i znajdować się w głębi lądu. To właśnie tam znajdą się pokoje dla pracowników stacji, laboratoria, sale konferencyjne, biblioteka, kuchnia i jadalnia. W trakcie antarktycznego lata stacja badawcza ma pomieścić 35 osób, a w zimie od 8 do 11 osób.

Polska Stacja Antarktyczna: jesteśmy w elitarnej grupie 20 państw posiadających całoroczne stacje badawcze w rejonie Antarktyki

"Polska jest jednym z pionierów w dziedzinie badań polarnych. Osiągnięcia polskich naukowców od lat sytuują nas w ścisłej światowej czołówce pod tym względem. Osiągnięcia były możliwe dzięki temu, że na Antarktydzie ulokowane było miejsce szczególne - stacja Arctowskiego" – skomentował sprawę Minister Nauki, Jarosław Gowin. Dotacja celowa z resortu nauki będzie wynosiła 88 mln złotych i jest największą dotacją dla badan polarnych od 40 lat. Całość inwestycji będzie realizowana w latach 2018 – 2023.

W Polskiej Stacji Antarktycznej stale prowadzone są monitoringi środowiskowe i badania z różnych dziedzin (oceanografii, geologii, klimatologii, mikrobiologii). Placówką zarządza Instytut Biochemii i Biofizyki PAN.

Stacja jest również nieformalną polską "ambasadą" na jedynym niezamieszkanym kontynencie. Polska znajduje się również w gronie 29 państw konsultatywnych, które mogą podejmować decyzje na temat działalności człowieka na terenie Antarktyki.

d1l6mfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l6mfa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj