Trwa ładowanie...

Polska Stacja Antarktyczna zostanie przebudowana. Jest 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego zostanie przebudowana dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki. Nowa siedziba powstanie w głębi lądu.

Polska Stacja Antarktyczna zostanie przebudowana. Jest 88 mln dotacji z Ministerstwa NaukiŹródło: SPL/East News
d35nchd
d35nchd

Polska Stacja Antarktyczna będzie przebudowana dzięki 88 mln dotacji z Ministerstwa Nauki.

Obecny budynek Stacji Antarktycznej znajduje się nad brzegiem morza i przez laty narażony był na zmiany klimatyczne i podniesienie poziomu wód. Nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej ma mieć powierzchnię około 1300 metrów kwadratowych i znajdować się w głębi lądu. To właśnie tam znajdą się pokoje dla pracowników stacji, laboratoria, sale konferencyjne, biblioteka, kuchnia i jadalnia. W trakcie antarktycznego lata stacja badawcza ma pomieścić 35 osób, a w zimie od 8 do 11 osób.

Polska Stacja Antarktyczna: jesteśmy w elitarnej grupie 20 państw posiadających całoroczne stacje badawcze w rejonie Antarktyki

"Polska jest jednym z pionierów w dziedzinie badań polarnych. Osiągnięcia polskich naukowców od lat sytuują nas w ścisłej światowej czołówce pod tym względem. Osiągnięcia były możliwe dzięki temu, że na Antarktydzie ulokowane było miejsce szczególne - stacja Arctowskiego" – skomentował sprawę Minister Nauki, Jarosław Gowin. Dotacja celowa z resortu nauki będzie wynosiła 88 mln złotych i jest największą dotacją dla badan polarnych od 40 lat. Całość inwestycji będzie realizowana w latach 2018 – 2023.

W Polskiej Stacji Antarktycznej stale prowadzone są monitoringi środowiskowe i badania z różnych dziedzin (oceanografii, geologii, klimatologii, mikrobiologii). Placówką zarządza Instytut Biochemii i Biofizyki PAN.

Stacja jest również nieformalną polską "ambasadą" na jedynym niezamieszkanym kontynencie. Polska znajduje się również w gronie 29 państw konsultatywnych, które mogą podejmować decyzje na temat działalności człowieka na terenie Antarktyki.

d35nchd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35nchd
Więcej tematów