Trwa ładowanie...
d11qbm3

Anita Gargas

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Katowice

d11qbm3
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Anita Gargas jest polską dziennikarką, zajmuje się dziennikarstwem śledczym, pracuje dla „Gazety Polskiej” i „Gazety Polska Codziennie”. Działała w redakcji TVP1 i redagowała program „Misja specjalna”.

Anita Gargas – początki kariery

Anita Gargas urodziła się 11 stycznia 1964 roku w Katowicach, gdzie się wychowała i studiowała na Uniwersytecie Śląskim matematykę. Podczas studiów była członkinią Niezależnego Zrzeszenia Studentów i organizacji podziemnej Solidarności Walczącej, istniejącej dzięki inicjatywie Kornela Morawieckiego.

Anita Gargas pisała dla podziemnego pisma studenckiego „Bez Retuszu” i związanego z Solidarnością „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych”. Wykładała dziennikarstwo na studiach podyplomowych, a od 1991 roku pracowała w „Tygodniku Solidarność”. Jej praca publicystyczna skupiła się na tematyce śledczej – pisała głównie o członkach PZPR.

Anita Gargas jest współautorką wydanej w 1991 roku książki „Partie polityczne w Polsce”, którą napisała razem z Maciejem Wojciechowskim. W latach 1991–1992 pracowała w dzienniku „Nowy Świat”, jednak została odwołana, co było skutkiem konfliktu wewnętrznego w rządzie Jana Olszewskiego. W 1993 roku rozpoczęła współpracę z „Gazetą Polską”, w tym samym roku trafiła na listę lustracyjną Macierewicza. Współpracę z „Gazetą Polską” Gargas zakończyła w 2005 roku.

Anita Gargas dołączyła do rady programowej Polskiej Agencji Prasowej (PAP) w 1998 roku, później współpracowała z istniejącym w latach 2005–2006 tygodnikiem społecznym „Ozon”.

Anita Gargas – działalność w telewizji

Anita Gargas swoją karierę telewizyjną rozpoczęła, tworząc program śledczy „Misja specjalna”, który transmitowano w latach 2005–2010. W 2006 roku została główną redaktorką tego programu, a także objęła stanowisko wiceszefowej redakcji publicystyki. Rok później została jej szefową, a w 2009 roku zastępczynią dyrektora TVP. W marcu tego roku Anitę Gargas zwolniono ze stanowiska redaktorki, a dziennikarka zarzuciła telewizji, że kwestie praw autorskich do programu jej pomysłu „Wielki test z historii” nie zostały uregulowane. W 2010 roku Gargas przestała pełnić funkcję wiceszefowej Telewizji Polskiej.

Anita Gargas popierała powołanie Telewizji Trwam, a w 2013 roku zarządu spółki odpowiadającej za Telewizję Republika, w której w latach 2013–2016 Gargas prowadziła magazyn śledczy „Zadanie specjalne”. Była też zastępcą Tomasza Terlikowskiego, redaktora naczelnego TV Republika. W 2016 roku powróciła do ramówki TVP1 z programem Magazyn śledczy Anity Gargas.

Jednym z głównych tematów śledczych poruszanych przez Anitę Gargas jest katastrofa smoleńska. Dziennikarka wyreżyserowała film dokumentalny „10.04.10” (2011), który kontynuowała filmami „Anatomia upadku” (2012), który miał swoją premierę telewizyjną TV Puls, i „Anatomia upadku 2” (2014). W 2016 roku ukazał się kolejny film Anity Gargas, „W imię honoru”, który opowiada o trzech ofiarach katastrofy z 10 kwietnia z perspektywy ich żon.

Anita Gargas – skargi i procesy

W 2006 roku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła skarga na Anitę Gargas, która wyemitowała na antenie TVP film, w którym kierowała wiele zarzutów odnośnie do sposobu prowadzenia przez Aleksandrę Kwaśniewską fundacji Porozumienie Bez Barier. W tym samym roku Gargas wniosła pozew przeciwko Maciejowi Strzemboszowi, który zasugerował, że współpracuje ona z WSI. Dziennikarka wygrała proces.

Program „Misja specjalna” Anity Gargas stał się też przyczyną innych konfliktów. Gargas została pozwana przez biznesmena Ryszarda Krauzego, który oskarżał ją o zniesławienie; z podobnymi zarzutami spotkała się ze strony prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, jednak sprawę umorzono w 2012 roku. Anita Gargas wygrała też proces o zniesławienie Jana Kulczyka w odcinku programu „Zadanie specjalne” emitowanym w 2015 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11qbm3
d11qbm3
d11qbm3
Więcej tematów
d11qbm3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj