Andrzej Duda przestrzega w BBC. To by był "poważny problem" dla Polski
Prezydent Andrzej Duda mówi w nowym wywiadzie, że przekazanie Ukrainie samolotów F-16 byłoby "bardzo poważną decyzją", której Polska nie może podjąć sama. Wskazał na kilka problemów związanych z takim ruchem.
11.02.2023 | aktual.: 11.02.2023 18:47
W sobotę stacja BBC udostępniła fragment wywiadu, którego prezydent Duda udzielił w Warszawie w związku z przyszłotygodniową wizytą w Wielkiej Brytanii. Wyjaśnił w nim, że wysłanie odrzutowców F-16 przez Polskę stanowiłoby "poważny problem". - Mamy ich za mało (...), a potrzebowalibyśmy ich znacznie więcej - mówi BBC. Prezydent wyjaśnił, że w polskich siłach powietrznych jest mniej niż 50 sztuk tego typu samolotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Andrzej Duda dodał, że samoloty bojowe, takie jak F-16, wymagają "bardzo poważnych potrzeb w zakresie konserwacji", więc "nie wystarczy tylko wysłać kilka samolotów".
W wywiadzie zaznaczył również, że ewentualna decyzja o dostarczeniu odrzutowców musi być "wspólną decyzją" sojuszników Ukrainy, a nie taką, którą może podjąć jakikolwiek pojedynczy kraj. Podkreślił też, że "broń musi być cały czas dostarczana na Ukrainę... ona potrzebuje uzbrojenia".
Cały wywiad prezydenta Dudy dla BBC wyemitowany zostanie w niedzielę rano.
MON na zakupach
Trwa kupowanie przez MON sprzętu dla polskiej armii. Pod koniec lipca 2022 roku minister Mariusz Błaszczak zapowiedział przeprowadzenie ogromnych zakupów w Korei Południowej. Błaszczak zapowiedział zakup 1000 czołgów K2, 600 armatohaubic K9 i 48 samolotów szkolno-bojowych FA-50. Kwota, jaką polski podatnik miałby zapłacić, nie została podana. Na razie podpisano umowy na zakup 180 czołgów i 212 haubic, z których pierwsze do Polski trafiły 6 grudnia 2022 roku.
Ministerstwo Obrony Narodowej wyjawiło, że kupione przez Polskę w Korei haubice mają już 15 lat. Kupiono je z zapasów koreańskiej armii, aby szybko zapełnić lukę po Krabach, które walczą w Ukrainie. Resort nie widzi problemu.
Zobacz także: