Akcja "Piotrowicze". Kto z PiS należał do PZPR?
Stanisław Piotrowicz nie jest pierwszy. PiS ma - jak na partię krytykującą czasy PRL - wyjątkowego pecha do wysoko postawionych działaczy o nie do końca nieskazitelnej przeszłości. Przed komunistycznym prokuratorem Piotrowiczem był przecież Andrzej Kryże, wiceminister sprawiedliwości w poprzednim rządzie PiS, który za komuny wydał wyroki na opozycjonistów.
08.12.2016 | aktual.: 19.03.2021 12:56
Na problem obecności w partii Jarosława Kaczyńskiego ludzi z komunistyczną przeszłością już w 2013 r. zwracał uwagę Zbigniew Ziobro. - W ścisłym kierownictwie PiS jest grupa byłych członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - stwierdził. Skomentował w ten sposób słowa Kaczyńskiego, który powiedział: - Jeśli chodzi o otoczenie pana prezydenta Komorowskiego, to z faktami trudno dyskutować. Skąd jest generał Koziej, skąd jest pan Nałęcz? Czy on był w opozycji, czy może w PZPR? To są fakty.
Teraz PO i Nowoczesna przyglądają się temu, kto z PiS i otoczenia tej partii może się "pochwalić" przeszłością podobną do Piotrowicza, który jeszcze kilka dni temu z sejmowej mównicy krzyczał: "Precz z komuną!".
Hashtag #Piotrowicze pojawił się na Twitterze już kilka miesięcy temu, ale właśnie przeżywa swoją drugą młodość. Impulsem do reanimowania akcji był materiał TVN24. Ujawniono w nim akta IPN, z których wynika, że Stanisław Piotrowicz - poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka - podpisał się pod aktem oskarżenia przeciw Antoniemu Pikulowi - działaczowi Solidarności, który został oskarżony w stanie wojennym o rozprowadzanie ulotek. Wcześniej były komunistyczny prokurator zaprzeczał informacjom, że był zaangażowany w proces Pikula.
W ramach akcji na Twitterze środowiska związane z PO i Nowoczesną przedstawiają nazwiska osób, które - według nich - śmiało można nazwać "Piotrowiczami". Pojawiają się jednak też osoby, których zakwalifikowanie do tej kategorii może być nadużyciem, bo mają np. status osoby pokrzywdzonej albo działały w "Solidarności". Kogo znajdziemy więc pod hasłem "Piotrowicze"?
Stanisław Piotrowicz
Stanisław Piotrowicz od 1978 r. należał do PZPR. W stanie wojennym był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. Senator VI i VII kadencji, poseł na Sejm VII i VIII kadencji z ramienia PiS. W 2007 r. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. To właśnie przez niego do politycznego słownika wchodzi termin "Piotrowicze".
Andrzej Aumiller
Andrzej Aumiller do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z ramienia której w 1989 r. został posłem na Sejm kontraktowy. Był ministrem budownictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
Aleksander Chłopek
Aleksander Chłopek - poseł PiS na Sejm V i VI kadencji - co prawda należał do PZPR od 1978 do 1981 r., ale w 1980 wstąpił do "Solidarności".
Henryk Cioch
Prof. Henryk Cioch w grudniu 2015 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Należał do PZPR, IPN przyznał mu jednak status osoby pokrzywdzonej. W 2011 r. został senatorem - był bezpartyjnym kandydatem PiS. "Nigdy nie współtworzyłem aparatu PRL, nie zasiadałem w PRL-owskich ławach sejmowych, nie byłem członkiem PRONU, nie ściskałem dłoni przywódców stanu wojennego, nie głosiłem kłamliwych teorii historycznych" - napisał w oświadczeniu.
Krzysztof Czabański
Krzysztof Czabański, poseł PiS, od 2016 r. jest przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. W latach 1967-1981 publikował "Sztandarze Młodych", "Zarzewiu", "Dookoła świata", "Literaturze" i "Kulturze". Należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. W latach 1967-1980 był członkiem PZPR. W 1980 wstąpił do NSZZ "Solidarność". W 1981 był redaktorem "Tygodnika Solidarność", a po wprowadzeniu stanu wojennego publikował w prasie podziemnej.
Wojciech Jasiński
Wojciech Jasiński to były minister skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, obecnie poseł i prezes zarządu PKN Orlen. Od 1975 r. należał do PZPR. Od 1980 pracował w "Społem" Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Zgoda" w Płocku, gdzie - jak twierdzi - organizował struktury "Solidarności". Za tę działalność na początku 1982 miał zostać wyrzucony z PZPR.
Karol Karski
Karol Karski był posłem na Sejm V i VI kadencji, w 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jest europosłem. Działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich.
Stanisław Kostrzewski
Stanisław Kostrzewski od 2000 do 25 lutego 2006 i od 10 października 2009 do 5 września 2014 był skarbnikiem PiS. Należał do PZPR do momentu rozwiązania tej partii.
Andrzej Kryże
Andrzej Kryże działał w PZPR od lat 70. do jej rozwiązania. W marcu 1980 r. jako sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie skazał na karę aresztu zasadniczego Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym i zorganizowanie w Warszawie 11 listopada 1979 obchodów Święta Niepodległości. Wykonane wyroki zostały skasowane przez Sąd Najwyższy. W latach 2005-2006 był z ramienia PiS sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Urząd ministra sprawował wówczas Zbigniew Ziobro. W latach 2006-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Maciej Łopiński
Maciej Łopiński w 1971 r. wstąpił do PZPR i był członkiem tej partii do 14 grudnia 1981. W stanie wojennym redagował "Solidarność – Pismo Regionu Gdańskiego". W 1988 uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. Był także członkiem Regionalnej Komisji Koordynacyjnej "Solidarności" w Gdańsku. Jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Jan Pietrzak
Jan Pietrzak jest zaliczany do "Piotrowiczów", gdyż był członkiem Związku Młodzieży Polskiej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Później uważano go jednak za głos antykomunistycznej opozycji. Był twórcą "hymnów" opozycji w PRL, takich jak "Taki Kraj" i "Żeby Polska była Polską".
Marcin Wolski
Marcin Wolski, dyrektor TVP2, w latach 1975-1981 należał do PZPR, od 1980 był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej Programu III PR. W czasie stanu wojennego został zwolniony z pracy i dostał zakaz zatrudnienia w mediach. Stworzył opozycyjny kabaret objazdowy.
PO i Nowoczesna nie są bez skazy
Internauci przypominają jednak, że nie tylko PiS nie jest wolne od byłych działaczy PZPR. Na Podkarpaciu sekretarzem zaangażowanej w akcję #Piotrowicze Nowoczesnej jest Krzysztof Grzebyk, poseł PZPR na Sejm kontraktowy.
Internauci przypominają też, że Edward Zalewski, którego we wrześniu 2010 prezydent Bronisław Komorowski powołał w skład Krajowej Rady Prokuratury, w latach 80. wydał zgodę oficerowi SB na przesłuchanie opozycjonisty Stanisława Śniega.
Z kolei europoseł PO Dariusz Rosati należał do PZPR.
Tymczasem PO i Nowoczesna nie mogą się zgodzić co do tego, kto rozpoczął akcję #Piotrowicze.
Planujesz wysłać paczkę np. na Podkarpacie? Skorzystaj z okazji dostępnej na stronie furgonetka kod rabatowy i nie przepłacaj!
Zobacz także
Piotrowicz: prezes Trybunału Konstytucyjnego stał się politykiem