Trwa ładowanie...

Afera ws. przepustek dziennikarzy do Sejmu. Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa

Sprawa dotyczy ograniczenia wstępu do Sejmu, które wydał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, podczas protestu rodziców osób niepełnosprawnych w połowie maja br. Powołał się przy tym na "wyjątkowy przypadek, uwzględniony zasadami bezpieczeństwa". Wydawanie jednorazowych przepustek dla dziennikarzy zostało wstrzymane, co utrudniało im pracę.

Share
Afera ws. przepustek dziennikarzy do Sejmu. Prokuratura odmawia wszczęcia śledztwa
Źródło: East News, Fot: JAKUB WOSIK
d3jcew3

Prokurator przyznał racje Kancelarii Sejmu, która wprowadzając ograniczenie powołała się na przepisy mówiące, że "w sytuacjach wyjątkowych lub ze względów bezpieczeństwa możliwe jest wprowadzenie obostrzenia zakazu wejścia do Sejmu". Wielotygodniowy protest rodziców osób niepełnosprawnych stanowił taki przypadek - podaje portal press.pl. Press Club Polska, który złożył zawiadomienie zaznacza, że skieruje do sądu zażalenie na postanowienie prokuratury.

Wnioskodawcy argumentowali, że zakaz uniemożliwiał im wykonywanie obowiązków zawodowych i naruszał obywatelskie prawo wstępu, co działało na szkodę interesu publicznego. Stanowiło to złamanie art. 44 ust. 1 prawa prasowego, który mówi, że "kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności". Wcześniej marszałek Sejmu odmówił także wstępu Obywatelom RP, mimo imiennego zaproszenia, co skończyło się okupacją Sejmu.

Zobacz także: Marek Jakubiak: rządzący zawarli jakiś deal za naszymi plecami

Źródło: press.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jcew3

Podziel się opinią

Share
d3jcew3
d3jcew3
Więcej tematów