Organizowała protesty przeciw PiS. Na jaw wychodzą działania służb
Jak wynika z ustaleń TVN24, służby użyły Pegasusa wobec Klementyny Suchanow, a wobec Marty Lempart chciały jej użyć.
Według informatora wniosek o użycie Pegasusa w stosunku do kobiet miał być argumentowany podejrzeniami o szpiegowską działalność liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Jak informuje TVN24, "Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku ABW, by inwigilować Klementynę Suchanow, nie zgodził się natomiast, by śledzić Martę Lempart".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS przejmie władzę? Ekspert przedstawił dwa scenariusze
- To historia, która nie zostanie ujawniona nawet w kilkusetstronicowym audycie z działalności ABW w latach rządów Zjednoczonej Prawicy - przekazało źródło. Dziennikarze wysłali do ABW szereg pytań w tej sprawie. Pytano między innymi, dlaczego ABW nie przekazała ministrowi sprawiedliwości, że wobec działaczek wnioskowano o zastosowanie Pegasusa.
Agencja na żadne z pytań nie odpowiedziała. W odpowiedzi pojawiła się informacja, że "ABW realizuje zadania wynikające z artykułu 5 ustawy o ABW oraz AW z dnia 24 maja 2002 roku i nie udziela informacji na temat szczegółów prowadzonych działań".
Liderki Strajku Kobiet będą przesłuchane
Jak czytamy na stronie TVN24, do informacji o tym, że w sądzie składano wnioski o inwigilację kobiet, dotarli także prokuratorzy z Zespołu Śledczego nr 3 Prokuratury Krajowej. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że działaczki mają dostać niebawem wezwania na przesłuchanie w charakterze świadków.
Obie kobiety stwierdziły, że nie są zaskoczone tymi doniesieniami, bo uważały za oczywiste, że były podsłuchiwane.
-To mnie zupełnie nie dziwi. Dla nas było oczywiste, że byłyśmy podsłuchiwane. Przez lata protestowania na ulicy zdążyłam oswoić się z myślą, że takie rzeczy się dzieją. Z cierpliwością czekałam, by mieć potwierdzenie, że tak było. Stosowałyśmy różne środki ostrożności, więc nie byłyśmy łatwym celem - skomentowała Klementyna Suchanow.
Czym jest system Pegasus?
Pegasus to zaawansowane oprogramowanie szpiegujące, opracowane przez izraelską firmę NSO Group. Jego głównym celem jest walka z terroryzmem oraz zorganizowaną przestępczością. Pegasus umożliwia infiltrację smartfonów, dzięki czemu służby mogą podsłuchiwać rozmowy, uzyskiwać dostęp do e-maili, zdjęć, nagrań wideo oraz korzystać z mikrofonów i kamer urządzeń.
Pegasus umożliwia nie tylko podsłuchiwanie rozmów z zakażonych smartfonów, ale także dostęp do przechowywanych na nich danych, takich jak e-maile, zdjęcia, nagrania wideo oraz aktywowanie kamer i mikrofonów. Jest to narzędzie bardzo skuteczne, ale jego wykorzystanie może prowadzić do nadużyć.
Powołano komisję śledczą, która ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r.
Przeczytaj także: