Abonament RTV. Te osoby są zwolnione z obowiązku płacenia
Abonament radiowo-telewizyjny z założenia ma umożliwiać realizację misji mediów publicznych. Obowiązek jego uiszczania dotyczy niemal wszystkich osób oraz instytucji, które posiadają odbiorniki radiowe i telewizyjne. Przepisy abonamentowe wskazują jednak pewną grupę osób zwolnionych z opłat.
14.03.2023 12:32
Zgodnie z prawem osoby, które nabyły odbiornik telewizyjny lub radiowy, mają obowiązek jego rejestracji oraz opłaty abonamentu. Przepisy dotyczą również użytkowników telewizji kablowej i satelitarnej.
Kto nie musi płacić abonamentu? Te osoby są zwolnione
Jak informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, uprawnionymi do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in. seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia. Dodatkowo abonamentu RTV nie muszą płacić:
- osoby posiadające orzeczenie o I grupie inwalidzkiej
- weterani, będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
- osoby całkowicie niezdolne do pracy
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia
- osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej/okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KRRiT przypomina jednocześnie, że samo spełnienie jednego, ze wskazanych warunków nie jest wystarczające do zwolnienia z abonamentu (z wyłączeniem osób powyżej 75 lat, które są ustawowo zwolnione z opłat). Niezbędne jest dopełnienie stosowanych formalności w urzędzie pocztowym. "Osoba uprawniona do zwolnienia z opłat abonamentowych jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego to uprawnienie wraz z oświadczeniem".
Abonament RTV 2023. Ile wynosi?
Wysokość abonamentu w 2023 r. jest wyższa niż przed rokiem i wynosi 8,70 złotych miesięcznie za odbiornik radiowy oraz 27,30 złotych miesięcznie za odbiornik telewizyjny. Odbiorcy mogą jednak skorzystać ze zniżek, przysługujących za uiszczenie opłat zbiorczych za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Te, rosną wraz z liczbą opłaconych miesięcy.
Warto pamiętać, że osoby zobowiązane do płacenia abonamentu mogą zostać skontrolowane, przez uprawnionych pracowników Poczty Polskiej. Kontrolerzy w przypadku stwierdzenia braku opłat za posiadany odbiornik mogą nałożyć na jego właściciela karę grzywny, która jest równa 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.