Trwa ładowanie...

Abonament RTV. Kto musi płacić? Czy trzeba płacić abonament za radio w samochodzie?

Poczta Polska opublikowała nowy cennik opłat za abonament RTV na 2023 rok. Osobom, które uchylają się od zapłaty, grożą kary finansowe. Kto musi płacić abonament RTV i czy opłata dotyczy także radia w samochodzie?

Abonament RTV. Czy trzeba płacić za radio w samochodzie?Abonament RTV. Czy trzeba płacić za radio w samochodzie?Źródło: pexels
d35ixen

Abonament radiowo-telewizyjny jest opłatą, która pobierana jest na funkcjonowanie publicznej telewizji i radia. Ustawa o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku reguluje wysokość kosztów. W Polsce płacenie abonamentu jest obowiązkowe dla osób, które posiadają w domu telewizory lub radioodbiorniki. W niektórych przypadkach obowiązek uiszczenia zapłaty dotyczy także radia samochodowego. Za uchylenie się od zapłaty grożą kary finansowe.

Abonament RTV. Kto musi płacić za radio i telewizor?

Obowiązki wnoszenia opłat abonamentowych wynikają z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz z rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. W Polsce każda osoba, która jest posiadaczem odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego, ma obowiązek rejestracji takiego urządzenia i regularnego opłacania abonamentu RTV.

Z comiesięcznych opłat za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych zwolnieni są:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • bezrobotni
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

d35ixen

Opłata RTV za radio w samochodzie. Kogo dotyczy?

Regularne opłaty za abonament RTV dotyczą także kierowców, którzy w swoich samochodach posiadają radio. Nie wszyscy muszą jednak się tym martwić. Jak wynika z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, jeśli abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego jest uiszczany regularnie, nie trzeba dodatkowo płacić za radioodbiornik w prywatnym aucie.

Inaczej wygląda sprawa płatności abonamentu ze względu na radio w samochodzie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, na którą zarejestrowane jest auto. Takie osoby ponoszą dodatkowe opłaty. Dotyczy to samochodów firmowych wynajmowanych i leasingowanych.

Osoba, która użytkuje pojazd firmowy i nie płaci abonamentu za radio w samochodzie, może otrzymać finansową karę. Jej wysokość jest taka sama, jak w przypadku prywatnego auta i wynosi 30-krotność abonamentu. W 2022 roku jest to 225 zł.

Abonament RTV 2023. Poczta Polska podała nowy cennik

O wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Miesięczny abonament radiowo-telewizyjny w 2022 roku za używanie odbiornika radiowego wynosi: 7,50 zł, zaś za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego opłata jest równa 24,50 zł.

d35ixen

Od nowego roku będą obowiązywały następujące stawki:

  • 8,70 za odbiornik radiowy (za jeden miesiąc)
  • 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radioodbiornik (za jeden miesiąc)

Kurski i rekonstrukcja? Profesor: nieuchronne dla obozu władzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35ixen
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35ixen
Więcej tematów