Abonament RTV. Rejestracja telewizora albo wysoka kara. Przepisy są bezlitosne
Zakup telewizora wiąże się z dodatkowymi wydatkami, o których istnieniu nie każdy zdaje sobie sprawę. Mowa o rejestracji odbiornika, którą reguluje Ustawa o opłatach abonamentowych. Zgodnie z nią osoby, które nie zgłoszą telewizora lub radia, mogą zapłacić nawet kilkaset złotych kary. Jak uniknąć grzywny?
W świetle obowiązujących przepisów każdy z odbiorników radiowych lub telewizyjnych powinien zostać zarejestrowany. Ich posiadacze powinni również regularnie opłacać za nie abonament w kwocie wskazanej przez Pocztę Polską.
Rejestracja telewizora. Kiedy należy zgłosić odbiornik?
Jak przypomina Poczta Polska, obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych dotyczy zarówno posiadaczy prywatnych, jak i jednostek centralnych, przedsiębiorstw i instytucji. Rejestracji nie podlegają natomiast:
- odbiorniki wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów
- odbiorniki wykorzystywane do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych (w tym kontroli jakości tych przekazów)
- odbiorniki przeznaczone przez przedsiębiorcę do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów (w przypadku, gdy czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy).
Rejestracja telewizora lub radia powinna nastąpić w terminie do 14 dni od momentu wejścia w ich posiadanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gigantyczna podwyżka dla TVP. Rzecznik PiS stawia sprawę jasno
Abonament RTV 2023. Ile wynosi kara za niezarejestrowany telewizor?
Osoby, które mimo ciążącego na nich obowiązku nie zarejestrują odbiornika radiowego lub telewizora, mogą zostać ukarane karą grzywny. Z przepisów wynika, że jej wysokość odpowiada trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej, obowiązującej w dniu kontroli. W 2023 roku wysokość kary wynosi kolejno 819 zł w przypadku telewizora i 261 zł w przypadku radia. Kontroli posiadanych odbiorników może dokonać pracownik uprawniony przez Pocztę Polską.
Rejestracja telewizora. Jak zgłosić odbiornik?
Rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego można dokonać w placówkach Poczty Polskiej, lub przez internet, za pośrednictwem strony internetowej poczty. W obu przypadkach niezbędne będzie wypełnienie formularza "zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". W przypadku zgłoszenia telewizora lub radia przez internet, w ciągu 4 dni roboczych na adres korespondencyjny zostanie przesłany wypełniony dokument, który następnie trzeba będzie podpisać i odesłać do nadawcy.
Jak informuje rządowa strona gov.pl, dowodami zarejestrowania odbiornika są dokumenty:
- zgłoszenie rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych,
- zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika.
Otrzymany podczas rejestracji numer bankowy zawiera natomiast indywidualny numer identyfikacyjny abonenta.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.