Kontrola abonamentu RTV w domu. Jak wygląda? Odpowiada za nią Poczta Polska
W ostatnich tygodniach do Rzecznika Praw Obywatelskich masowo wpływają zawiadomienia dotyczące nieścisłości w naliczaniu i ściąganiu opłat abonamentowych. Według poszkodowanych, Poczta Polska, czyli organ odpowiedzialny za kontrolę abonamentu RTV, w wielu przypadkach stosuje kary bezpodstawnie.
Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla użytkowników odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jego działanie reguluje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która również ustala wysokość należności. Organem odpowiedzialnym za ściąganie abonamentu od użytkowników jest Poczta Polska. Pojawiające się w ostatnim czasie skargi wskazują, że rozpoczął się okres kontroli opłat, wnoszonych za posiadane telewizory i radioodbiorniki.
Kontrole abonamentu RTV. Czy kontroler może wejść do mieszkania?
Kontrolę, której celem jest ustalenie, czy dana osoba opłaca abonament RTV przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej. Nie są to jednak listonosze. Przedstawiciele państwowej spółki reprezentują Centrum Obsługi Finansowej. Przed podjęciem czynności, kontroler powinien przedstawić legitymację służbową, odpowiednie upoważnienie, a nawet - w przypadku naszej prośby - dowód tożsamości. Co ważne, nie istnieje prawny obowiązek wpuszczenia do domu lub mieszkania kontrolerów - wynika z analizy prawników, przeprowadzonej dla serwisu Wirtualnemedia.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abonament RTV do likwidacji? Rząd nie ma takich planów, ale są też dobre informacje
Abonament RTV jest naliczany zarówno w przypadku domowych radiów oraz telewizorów, jak i sprzętów znajdujących się w samochodach. Kontrolerzy, aby udowodnić konieczność uiszczania opłat, muszą uruchomić odbiorniki - warto pamiętać, że nie mogą tego zrobić bez naszej zgody.
Abonament RTV a kontrola. Kto musi płacić za radio i telewizor?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, abonament RTV - z wyjątkami - powinny uiszczać wszystkie osoby posiadające odbiornik radiowy i telewizyjny. Z opłat nie zwalnia posiadanie telewizji kablowej, cyfrowej lub satelitarnej. Użytkownikami, zwolnionymi z abonamentu są m.in:
- osoby, które ukończyły 75 lat oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury,
- osoby bezrobotne,
- osoby, pobierające rentę socjalną,
- osoby z niepełnosprawnością (posiadające zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności),
- osoby niesłyszące i niewidome,
- osoby, posiadające pierwszą grupę inwalidzką,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- osoby, posiadające status weterana poszkodowanego.
Abonament RTV. W 2023 opłaty będą wyższe
Od 1 stycznia 2023 wysokość opłat abonamentowych wzrośnie o ponad 10 procent. Za radio trzeba będzie zapłacić miesięcznie 8,70 zł a za telewizor - 27,30 zł. Opłatę za zarejestrowany odbiornik, należy uiścić do 25. dnia miesiąca - Poczta Polska przypomina jednak, że abonament można także zapłacić "z góry", za cały rok lub wybrane miesiące.
Kary za abonament RTV. Ile wynoszą? Opłaty pod lupą RPO
Użytkownicy odbiorników radiowych lub telewizyjnych mają obowiązek ich rejestracji, co wiąże się z koniecznością uiszczania za nie opłat. Jeżeli podczas kontroli, pracownik Poczty Polskiej stwierdzi, że używane w lokalu odbiorniki nie zostały zarejestrowane, lub nie są opłacane, naliczone zostanie zobowiązanie, wynoszące 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Dodatkowo na odbiorcę nałożony zostanie obowiązek rejestracji sprzętu oraz zapłaty za korzystanie z niego. W przypadku braku zapłaty za nałożoną karę, organy uprawnione mogą wysłać pisemne upomnienie. Przeciwko osobom, które pomimo tego, wciąż nie opłacą abonamentu, może zostać wytoczone postępowanie dotyczące egzekucji długu.
Działalność Poczty Polskiej w związku z egzekwowaniem opłat abonamentowych od lat budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. W ostatnim czasie do jego biura napływają skargi od osób, które bezprawnie zostały obarczone karą za brak zapłaty. Jak przekazał RPO w rozmowie z BI Polska, sprawy dotyczące ściągnięcia długu za brak opłat abonamentowych są często zakładane automatycznie, a operator wytacza postępowania osobom starszym, z niepełnosprawnością lub użytkownikom, którzy posiadają sprzęt, jednak nie korzystają z niego w celu oglądania telewizji. Nieścisłości związane ze ściąganiem opłat abonamentowych od lat stanowią temat sporny - dla wielu osób sam abonament RTV powinien zostać zlikwidowany.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.