6 partii w Sejmie. Najnowszy sondaż
Gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, zdecydowanie wygrałby je Prawo i Sprawiedliwość. Wyprzedziłby Platformę Obywatelską o ponad 12 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS dla Radia ZET.
Według sondażu, na PiS głosowałoby 35,3 proc. ankietowanych, a na PO - 22,9 proc.
Do sejmu weszłyby jeszcze: Zjednoczona Lewica - 10,7 proc., Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,1 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) - 5,5 proc. i Kukiz'15 - 5,3 proc.
Na KORWiN zagłosowałoby 3,8 proc. ankietowanych, a na Partię Razem - 0,9 proc.
W porównaniu z poprzednim badaniem wzrosła frekwencja. Teraz wyniosłaby 57,9 procent.
Maleje przewaga PiS nad PO
Platforma Obywatelska nieznacznie odrobiła straty do Prawa i Sprawiedliwości - wynika z kolei z sondażu Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24. Według tego sondażu, w parlamentarnych ławach mają szansę zasiąść przedstawiciele siedmiu ugrupowań.
Na PiS chce zagłosować 32 proc. ankietowanych - o 3 pkt. procentowe mniej niż w poprzednim badaniu. Na Platformę Obywatelską głos oddałoby 22 proc. badanych, czyli o 3 pkt. procentowe więcej.
Na trzeciej pozycji uplasowała się Zjednoczona Lewica, która odnotowała jednopunktowy spadek poparcia do poziomu 10 proc.
W Sejmie znalazłyby się jeszcze Nowoczesna Ryszarda Petru z 7 proc. poparcia (wcześniej 8 proc.) oraz trzy partie, na które chce głosować po 5 proc. Polaków: KORWiN (wcześniej 4 proc.), Kukiz’15 (bez zmian) i Polskie Stronnictwo Ludowe (bez zmian).
Wybory 25 października
Wtorek będzie ostatnim dniem na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce - to rozwiązanie dla przebywających w dniu wyborów poza miejscem stałego zamieszkania. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 25 października.
Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Wniosek może dotyczyć każdego lokalu wyborczego, także przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. O dopisanie do spisu wyborców mogą wnioskować także osoby bezdomne, które chcą zagłosować.
Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Można też go złożyć na stronie http://epuap.gov.pl.
We wniosku należy podać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania.
Do piątku 23 października w urzędzie gminy można też pobierać zaświadczenie o prawie do głosowania. Uprawnia ono do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.