Trwa ładowanie...
d752noh

5 lat grozi właścicielowi firmy, który składował 2800 ton niebezpiecznych odpadów w Kaliszu

Firma z Poznania wynajęła magazyn w Kaliszu, gdzie składowała bez zachowania odpowiednich procedur niebezpieczne odpady przemysłowe. Gdy magazyn się wypełnił, właściciel firmy zniknął. Teraz przedstawiono mu zarzuty, za które może mu grozić nawet 5 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
5 lat grozi właścicielowi firmy, który składował 2800 ton niebezpiecznych odpadów w Kaliszu
(WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski)
d752noh

W lutym 2013 r. Patryk M., 26-letni właściciel firmy z Poznania wynajął pomieszczenia magazynowe na terenie Kalisza. Dwa miesiące później uzyskał zgodę prezydenta Kalisza na zbieranie i transport wskazanych w niej odpadów, ale przy zachowaniu wszystkich niezbędnych procedur z tym związanych. Firma jednak ich nie przestrzegała, przyjmując odpady przemysłowe od firmy z powiatu wągrowieckiego. Już w lipcu 2013 r. magazyny były pełne, a w listopadzie 26-latek z Poznania zawiesił działalność i zniknął.

Śledztwo w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych substancji wszczęła już w 2013 r. miejscowa prokuratura, ale w maju 2014 r. musiano je zawiesić z powodu niemożności ustalenia miejsca pobytu właściciela firmy.

Gdy w grudniu 2014 r. w magazynie doszło do wycieku niebezpiecznych substancji, musiała interweniować specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego.

d752noh

- W trakcie śledztwa uzyskano opinie biegłego z zakresu ochrony środowiska. W opinii opisano uchybienia polegające m.in. na braku ewidencji przyjmowanych odpadów, a także na nieprawidłowym magazynowaniu odpadów bez właściwej izolacji od środowiska, co powodowało przedstawione w zarzucie zagrożenia - wyjaśnia Janusz Walczak, zastępca prokuratura okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim, której podlega kaliska prokuratura rejonowa.

Niebezpiecznych odpadów było aż 2800 ton. Jeszcze w grudniu Patryk M. sam zgłosił się do kaliskiej prokuratury, dzięki czemu można było wznowić śledztwo. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko właścicielowi firmy.

- W treści zarzutu zaznaczono, że gromadzenie odpadów było wykonywane bez nadzoru, w sposób stwarzający ryzyko powstania pożaru, wycieku lub rozprzestrzenienia się substancji trujących, duszących lub parzących – relacjonuje Janusz Walczak.

Czyny zarzucane oskarżonemu zakwalifikowano m.in. jako przestępstwo z art. 183 §1 kodeksu karnego (nieodpowiedni postępowanie z odpadami) zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat.

Niebezpieczne substancje cały czas znajdują się w tym samym magazynie. Jeśli nie zostaną usunięte na koszt 26-latka, ciężar ich usunięcia będą musiały na siebie wziąć władze Kalisza. Może to kosztować nawet 3 mln zł.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d752noh

Podziel się opinią

Share
d752noh
d752noh
Więcej tematów