Trwa ładowanie...

200 byłych więźniów obozu na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

W poniedziałek 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Bierkenau. Oprócz przedstawicieli polskich władz i zaproszonych gości z Europy i całego świata do Oświęcimia przyjadą ci, którzy przeżyli II wojną światową, będąc więźniami tego obozu.

200 byłych więźniów obozu na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-BirkenauŹródło: East News, fot: Michal Dubiel
d2n9uek
d2n9uek

- Będzie z nami ponad 200 byłych więźniów ocalałych z Auschwitz. To jest duże i miłe zaskoczenie. Obawiałem się, że będzie ich mniej - przyznał dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Władze Muzeum w Oświęcimiu zaznaczają, że przygotowały podczas obchodów szczególne miejsce dla byłych więźniów.

- To są osoby w podeszłym wieku. To wszystko robimy dla nich, z nimi i przez nich. Oni będą głównymi gośćmi w olbrzymim namiocie, który został zbudowany w byłym Birkenau - powiedział Cywiński.

Zobacz też: Zamieszanie z zawieszeniem Julii Pitery. "Uspokoiła się"

Miejsca honorowe zajmą nie politycy, nie głowy koronowane, nie szefowie rządów, ale właśnie oni. - To oni będą mieli główne przemówienia. My wszyscy, powojenni, będziemy ich słuchali - podkreślił dyrektor Muzeum.

d2n9uek

W Miejscu Pamięci trwają ostatnie przygotowania do poniedziałkowych uroczystości. Już w niedzielę do Oświęcimia przyjechali pierwsi ocaleni z różnych zakątków świata. Spotkali się z przedstawicielami Muzeum, zwiedzającymi i gośćmi przybyłymi na uroczystości.

Piotr Cywiński przypomniał, że pięć lat temu w uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz uczestniczyło około 300 byłych więźniów.

Dyrektor Muzeum podkreślił, że rocznica jest obchodzona w wielu miejscach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, w Paryżu, Berlinie. - Różnica między nimi, a tymi w Yad Vashem była taka, że nie przedstawiały się jako centralne i najważniejsze obchody - skomentował.

Zdaniem Piotra Cywińskiego, rocznicę 27 stycznia można obchodzić na różne sposoby. - Można obchodzić w sposób bardzo polityczny, zapraszając szefów państw, tych których uważa się za najważniejszych (…). My wybraliśmy inną ścieżkę: zaprosiliśmy byłych więźniów. Tak długo, jak będą między nami, tak długo będą mieli tu pierwsze miejsce - podkreślił.

d2n9uek

Nazistowskie Niemcy założyły obóz Auschwitz w 1940 r. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz zgładzono co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2n9uek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9uek
Więcej tematów