Dwie minuty. Tyle "Wiadomości" poświęciły ofiarom pandemii
Nie 100 tys. ofiar pandemii koronawirusa, a Donald Tusk był we wtorek tematem numer jeden w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP. Byłemu premierowi poświęcono znaczną część czasu antenowego, ofiarom pandemii zaledwie dwie minuty.
- Dzisiaj jest kolejny smutny dzień, przekroczyliśmy 100 tys. zgonów - powiedział we wtorek rano w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Ostatniej doby w Polsce zmarły 493 osoby. "Wiadomości" TVP wcale nie zaczęły wtorkowego wydania od tej tragicznej informacji. Ważniejsi okazali się Donald Tusk oraz Krzysztof Brejza.
"Tuskowe" ma odebrać Polakom 860 miliardów
Najważniejszym tematem w "Wiadomościach" okazał się raport przygotowany przez ekonomistów PEKAO S.A., którzy wyliczyli, że koszty polityki klimatycznej dla Polski do 2030 roku wyniosą łącznie ok. 2,5 biliona złotych. Jak podkreślono, z powodu decyzji byłego premiera Polska ma stracić 860 miliardów "tuskowego", a Polacy otrzymują gigantyczne rachunki za gaz.
Odpowiedzią na rosnące ceny energii i szybującą w górę inflację - jak przekonywały "Wiadomości" - mają być rządowe pakiety pomocowe. Dzięki tarczy antyinflacyjnej 2.0 podatek VAT na paliwo spadnie z 23 do 8 proc., a ta korekta ma dać kilkadziesiąt groszy oszczędności na litrze.
"Rząd PiS znalazł guzik"
"Wiadomości" podkreślały, że Tusk za swoich rządów nie zrobił też nic, aby obniżyć podatek na żywność. W materiale pojawiła się wypowiedź byłego premiera dotycząca cen: "Gdybym miał dwa guziki, na jednym napisane 'niskie ceny żywności', a na drugim 'wysokie ceny żywności', to nie robiłbym nic innego, jak naciskał ten guzik z niskimi cenami". Jak usłyszeliśmy w "Wiadomościach", rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł taki guzik i obniżył VAT na żywność.
Dwie minuty dla ofiar pandemii
Dopiero w 15. minucie "Wiadomości" skupiły się na tragicznym żniwie pandemii koronawirusa. Dziś liczba zgonów od początku pandemii przekroczyła 100 tysięcy. Materiał "Wiadomości" na ten temat trwał zaledwie dwie minuty.
"Polska to kolejny europejski kraj, który przekroczył próg 100 tys. zgonów spowodowanych koronawirusem. Eksperci spodziewają się, że w najbliższych tygodniach uderzy w nas przetaczająca się właśnie przez Europę Zachodnią fala zachorowań wywołana wariantem Omikron. Z Omikronem walczą też Stany Zjednoczone, gdzie ostatniej doby wykryto ponad 1 mln 100 tys. nowych zakażeń" - tymi słowami Edyta Lewandowska zapowiedziała materiał, w którym ratownicy i lekarze apelowali do pacjentów o to, aby nie zgłaszali się do szpitala zbyt późno i nie lekceważyli objawów choroby, co może prowadzić do śmierci.
"Afery Pegasusa nie ma. Jest za to..."
"Afery Pegasusa nie ma. Jest za to..." - tak brzmiała propagandowa zapowiedź kolejnego materiału dotycząca m.in Krzysztofa Brejzy i jego ojca Ryszarda Brejzy, który pełni funkcję prezydenta Inowrocławia.
Według "Wiadomości" afera z Pegasusem miała przykryć aferę z "farmą trolli" w inowrocławskim ratuszu, którego prezydentem jest Ryszard Brejza, ojciec podsłuchiwanego senatora Krzysztofa Brejzy.
"Wiadomości" zajęły się także tematem amerykańsko-rosyjskich rozmów w Genewie oraz odbudową "siły i prestiżu TVP", co - jak podkreślono - zawdzięcza się obecnemu prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu. W materiale pojawiła się informacja o nowych inwestycjach telewizji.