Nowa ustawa Ziobry. OMZRiK: "Dwa lata więzienia za uśmiech na mszy"
Kara więzienia za przeszkadzanie podczas mszy świętej? Tak może się stać, gdy posłowie przegłosują ustawę autorstwa Zbigniewa Ziobry i jego asystenta Dariusza Mateckiego. Mowa o zmianie zapisu art. 196 Kodeksu karnego.
Niepokojące informacje w tej sprawie przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
"PiS wprowadza nowe prawo - dwa lata więzienia za to, że uśmiechniesz się w trakcie mszy" - przekazała grupa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Przemoc wobec dzieci. Niewiarygodne, do czego są w stanie posunąć się matki w szpitalach
Złośliwe przesadzanie na mszy. Za to może grozić więzienie
W komunikacie czytamy, że w piątek posłowie będą głosować w Sejmie nad ustawą autorstwa ministra sprawiedliwości oraz jego asystenta Dariusza Mateckiego. Jeśli zostanie ona przegłosowana, "więzienie może grozić każdemu, kogo ksiądz uzna za winnego przeszkadzania w obrzędzie religijnym".
OMZRiK tłumaczy, że jest to zmiana zapisu art. 196 kk. Ten przewiduje karę więzienia za złośliwe przeszkadzanie podczas wykonywania aktów religijnych. Zmiana przepisu zakłada pozbycie się dopisku: "złośliwe". W teorii oznacza to, że karze podlegać będzie każdy, kto przeszkodzi w mszy, czy innych obrzędach religijnych bez względu na motywację.
"To oznacza, że jeśli w trakcie mszy uśmiechniecie się, lub zadzwoni wam telefon, albo odezwiecie się do innej osoby, a ksiądz uzna, że mu to przeszkadza, to automatycznie sprawa może trafić do prokuratury. A ta będzie mogła postawić takiemu 'sprawcy' zarzut przeszkadzania w czynnościach religijnych zagrożony karą do 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności" - przekazał OMZRiK.
Dalej w komunikacie czytamy, że to ksiądz, czy inna osoba odprawiająca obrzęd religijny, będzie decydować o tym, co uznaje za przeszkadzanie. Zdaniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych może to być nawet jaskrawy ubiór, czy też nieskromna sukienka.
Warchoł: Obecne prawo jest dziurawe
Przypomnijmy, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wskazywał już przed rokiem, że w kodeksie karnym powinny nastąpić zmiany. - Obecne prawo jest dziurawe i zachęca do nienawiści, wobec tych którzy wyrażają poglądy religijne. Proponujemy zmiany w k.k. - mówił w kwietniu 2022 roku.
Jak przekonywał, "nowelizacja nie zmienia wysokości kar za przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania. Wprowadza zaostrzoną odpowiedzialność jedynie w przypadku szczególnie obciążających okoliczności". Przekonywał też, że "prezentowane rozwiązania wprowadzają bardziej precyzyjne regulacje prawne".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Przeczytaj też:
Źródło: Facebook Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych