NA ŻYWO

25 lat temu oddali je Rosji. Teraz zrzucają bomby na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Tu-160
Tu-160
Źródło zdjęć: © Telegram, Wikimedia
Tomasz Waleński

26.11.2024 | aktual.: 26.11.2024 23:59

Środa to 1008. dzień wojny w Ukrainie. Armia rosyjska wykorzystuje przekazane Moskwie przez Kijów bombowce strategiczne Tu-160. Maszyny trafiły do Rosji w ramach porozumienia między rządami obu krajów w 1999 roku w zamian za spłatę długów za rosyjski gaz - informuje Radio Swoboda. Łącznie wykorzystywanych jest nawet sześć maszyn, które 25 lat temu trafiły do Rosji. Teraz maszyny używane są do bombardowania celów w Ukrainie. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.

Najważniejsze informacje
Relacja na żywo

Jak poinformowali amerykańscy urzędnicy, w ciągu ostatniego tygodnia niezidentyfikowane drony przelatywały nad trzema bazami sił powietrznych USA w Wielkiej Brytanii.

- Małe bezzałogowe systemy powietrzne zostały zauważone w pobliżu i nad RAF Lakenheath, RAF Mildenhall i RAF Feltwell od 20 do 26 listopada - powiedział rzecznik w oświadczeniu dla Reutersa. Trzy bazy, zlokalizowane w Suffolk i Norfolk, są dzierżawione przez US Air Force od Wielkiej Brytanii.

Rzecznik Pentagonu, generał dywizji Patrick Ryder, odniósł się do incydentów, podkreślając poważne podejście armii USA do tej sytuacji.

- Do tej pory liderzy instalacji ustalili, że żadne z tych wtargnięć nie ma wpływu na mieszkańców baz, obiekty ani zasoby, które mamy na tych bazach - powiedział Ryder. Zauważając, że małe drony są powszechnym zjawiskiem, podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, aby ustalić, skąd pochodziły.

Rosja wystrzeliła rekordową liczbę 188 dronów przeciwko Ukrainie w ciągu minionej doby, twierdzą Siły Powietrzne Ukrainy.

Norwegia może zwiększyć pomoc dla Ukrainy do 2,7 mld dolarów w 2025 r., ogłosił 26 listopada norweski premier Jonas Gahr Store, podał publiczny nadawca NRK.

Norwegia przeznaczyła w tym roku 27 miliardów koron (2,4 miliarda dolarów) na wsparcie Ukrainy , ale w projekcie budżetu państwa na rok 2025 kwotę tę zmniejszono do 15 miliardów koron (1,3 miliarda dolarów).

Po spotkaniu norweskiego rządu z liderami parlamentu kraju wcześniej tego dnia Store powiedział, że jest propozycja podwojenia finansowania do co najmniej 30 miliardów. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta 28 listopada.

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych:

© alerts.in.ua

Kolejny zestaw Iris-T dotrze do Ukrainy przez Bożym Narodzeniem.

Rosyjska obrona lotnicza pomyliła samolot An-2 z dronem i otworzyła ogień. W Baszkirii rozległy się syreny alarmowe, a na niebie pojawiły się smugi pocisków przeciwlotniczych.

Witamy w następnej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co działo się wcześniej, można prześledzić TUTAJ.