11 listopada. Bieg Niepodległości po raz 32. na ulicach Warszawy
Już za kilka dni Polacy będą świętować 104. rocznicę odzyskania przez kraj niepodległości. Tak ważna uroczystość jest celebrowana w miastach na różne sposoby. Jednym, z wydarzeń, które odbędzie się w stolicy, jest Bieg Niepodległości. Jak przebiegnie jego trasa? Organizatorzy zorganizowali cztery dystanse.
08.11.2022 14:55
Narodowe Święto Niepodległości to dzień, który ma przypominać Polakom o trudnej drodze do wolności. Rokrocznie 11 listopada w wielu miastach organizowane są różne atrakcje i wydarzenia. Części z nich patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inne pozwalają poczuć sportowego ducha. Do Warszawy po dwuletniej przerwie powraca Bieg Niepodległości. Jego uczestnicy utworzą na ulicach stolicy biało-czerwoną wstęgę.
Bieg Niepodległości Warszawa. Program
Zgodnie z programem dostępnym na oficjalnej stronie biegu, start uczestników odbędzie się falowo. Pierwsi wyruszą mali biegacze, którzy od godziny 10:00 będą mierzyć się z trasą "Mili Niepodległości". Kolejną grupą startującą będą zawodnicy poruszający się na wózkach inwalidzkich lub tandemach. Ich start rozpocznie się około 11:08. Ostatnią grupą będą zawodnicy mierzący się z 10 km trasą. Rozpoczęcie ich biegu będzie symboliczne - pierwsza strefa wyruszy o godzinie 11:11. Przed startem uczestnicy odśpiewają wspólnie hymn państwowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bieg 11 listopada. Trasa patriotycznej imprezy sportowej
Jak zapowiadają organizatorzy, trasa Biegu Niepodległości będzie zależeć od wybranego dystansu. Cała impreza będzie składała się z:
- biegu głównego, którego dystans wynosi 10 km,
- zawodów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz tandemach. Dystans trasy również wynosi 10 km,
- trasy nordic walking, której dystans wynosi 6,5 km,
- biegu "Mila Niepodległości" - jego dystans wynosi 1918 m.
Trasa biegu będzie obejmować część Alei Jana Pawła II oraz Alei Niepodległości. Start i meta będą znajdować się — podobnie, jak w latach ubiegłych — w okolicy skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. W przypadku najdłuższych dystansów, uczestnicy po dotarciu do skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Rakowiecką wykonają nawrót, po którym będą musieli pokonać tę samą trasę, ale w przeciwnym kierunku. Pozostałe dystanse, czyli zawody nordic walking i bieg "Mila Niepodległości", w którym wezmą udział dzieci w wieku od 10 do 14 lat, będą odpowiednio skrócone. W związku z wydarzeniem, w Warszawie mogą wystąpić czasowe zmiany w ruchu drogowym.
Bieg Niepodległości 2022. Nie tylko stolica
Imprezy sportowe, będące aktywną alternatywą dla odbywających się 11 listopada marszów i oficjalnych uroczystości są organizowanie nie tylko w Warszawie, ale również innych miastach. Na biegi niepodległościowe zapraszają m.in. organizatorzy z Krakowa, Gdyni, Poznania czy Bydgoszczy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.