ŚwiatZarzuty w Guantanamo

Zarzuty w Guantanamo

Zarzuty w Guantanamo
Źródło zdjęć: © AFP

08.11.2005 02:30, aktual.: 08.11.2005 09:22

Wobec pięciu cudzoziemców, przetrzymywanych jako podejrzani o terroryzm w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, sformułowano akty oskarżenia o zbrodnie wojenne - poinformowało ministerstwo obrony USA. Oznacza to, że łączna liczba formalnie oskarżonych więźniów Guantanamo wzrosła do dziewięciu. W Guantanamo bez wyroku i bez zarzutów przebywa ponad 500 domniemanych terrorystów.

Oskarżeni będą sądzeni przez amerykańskie komisje wojskowe. Jak podał w poniedziałek Pentagon, pięciu kolejnych objętych oskarżeniem "zagranicznych bojowników" to Ghassan Abdullah al Sharbi i Jabran Said bin al Qahtani z Arabii Saudyjskiej, Sufyian Barhoumi z Algierii, Binyam Ahmed Muhammad z Etiopii i i 19-letni Omar Khadr z Kanady, na którym ciąży zarzut zabicia w wieku 15 lat amerykańskiego żołnierza w Afganistanie.

Khadr jest synem domniemanego zarządcy finansów Al-Kaidy, urodzonego w Egipcie Ahmeda Saida Khadra, którego aresztowano w 1996 roku w Pakistanie pod zarzutem uczestnictwa w zamachu bombowym na ambasadę Egiptu. Został on jednak zwolniony na interwencję premiera Kanady Jeana Chretiena, by zginąć w 2003 roku w wymianie ognia z pakistańskimi siłami bezpieczeństwa w jednej z kryjówek Al-Kaidy. Inny z jego synów, Abdurahman Khadr, został zwolniony z Guantanamo w 2003 roku.

Na razie nie ustalono daty rozpoczęcia procesów nowych oskarżonych przed pięcioma komisjami wojskowymi, które według ich krytyków nie zapewniają pełnej niezawisłości postępowania.

W ośrodku odosobnienia marynarki wojennej USA w Guantanamo przebywa około 500 domniemanych terrorystów, schwytanych w większości w Afganistanie. Wcześniej akty oskarżenia sformułowano wobec czterech z nich - Australijczyka Davida Hicksa, dwóch Jemeńczyków i Sudańczyka. Zawieszony w ubiegłym roku proces Hicksa ma zostać wznowiony 18 listopada, nie wiadomo natomiast, kiedy sądzeni będą trzej pozostali.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także