Posłowie pięciu kadencji Sejmu
Posłowie wszystkich kadencji Sejmu RP – w alfabetycznej kolejności:
31.01.2007 | aktual.: 31.01.2007 07:15
Tadeusz Iwiński – (SLD). Nauczyciel akademicki. Kierował ekspedycjami naukowymi w Afryce i w świecie arabskim. Od 2001 do 2004 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w rządach Leszka Millera i Marka Belski. Nie mieszajmy społeczeństwu, które nie zna tego obszernego dokumentu, w głowie - Iwiński o projekcie Konstytucji Europejskiej.
Stanisław Kalemba – Inżynier rolnik. Poseł z listy PSL we wszystkich kadencjach Sejmu RP. Panie ministrze, co rząd zamierza zrobić, żeby ucywilizować dobór ludzi na odpowiednie stanowiska dyplomatyczne - Kalemba podczas jednego z sejmowych wystąpień.
Bronisław Komorowski – W rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Hanny Suchockiej pełnił funkcję cywilnego wiceministra obrony narodowej ds. wychowawczo-społecznych. 2000 – 2001 minister obrony narodowej, a od października 2005 wicemarszałek Sejmu z ramienia PO. Gdy spytasz PiS-owca, która jest godzina, odpowie – nie wiem, to Platformy wina - Komorowski o politykach PiS.
Henryk Kroll - Jest posłem niezrzeszonym nieprzerwanie od 1991. Startował z listy mniejszości niemieckiej w okręgu opolskim. Jako posłowie mniejszości niemieckiej deklarujemy współpracę i zaangażowanie (…). Chcielibyśmy być jednym z ogniw łączącego Polskę i Niemcy łańcucha - Kroll podczas jednego z wystąpień sejmowych.
Krystyna Łybacka – (SLD). Doktor nauk matematycznych. W latach 2001 – 2004 minister edukacji narodowej i sportu. Przyspieszyła wdrażanie systemu „nowej matury” i skróciła szkolne wakacje o tydzień. Odznaczona przez prezydenta Francji Chiraca za działalność na rzecz polsko-francuskiej wymiany parlamentarnej. Jestem winna! Winna tego, iż przez ostatnie dwa lata jak lwica wisiałam u budżetowej klamki - Łybacka w jednym z wywiadów.
Wacław Martyniuk – Od 1997 roku rzecznik dyscypliny w SLD. Obecnie sekretarz klubu parlamentarnego. Od października 2005 zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Jeśli doszłoby przed Sejmem do protestów tak gwałtownych, że uzasadniałyby stawianie muru, to należałoby się raczej zastanowić nad zmianą składu parlamentu - Martyniuk na temat pomysłu ogrodzenia parlamentu.
Jacek Piechota – (SLD). Minister gospodarki i pracy w rządzie Marka Belki. Jako jedyny poseł pełni mandat nieprzerwanie od 1985 roku. Był kandydatem na prezydenta Szczecina w wyborach samorządowych 2006, ale w II turze przegrał z Piotrem Krzystkiem.Gdyby te posłanki skierować do pracy w przemyśle zbrojeniowym, już widzę jak lufy czołgów prężą się na widok Oli Jakubowskiej - Piechota po pokazie mody z udziałem posłanek.
Waldemar Pawlak – Dwukrotnie był premierem Polski. Zamienił luksusowy, służbowy samochód na Poloneza wyposażonego w silnik samochodu Rover. W 1995 roku kandydował na urząd Prezydenta RP. Jest prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wśród samorządowców PSL-u jest wielu aktywnych działaczy, którzy potrafią dobrze wyciskać Brukselkę - Pawlak w Programie III Polskiego Radia.
Jan Rokita – W rządzie Hanny Suchockiej był szefem Urzędu Rady Ministrów. W latach 1993 – 1997 parlamentarzysta z ramienia Unii Demokratycznej. Następnie przystąpił do Akcji Wyborczej Solidarność. Jeden z głównych twórców reformy administracyjnej kraju. Od 2001 roku członek Platformy Obywatelskiej. Litość okazywać należy głodującym dzieciom w Afryce. W polityce nie ma na nią miejsca - Rokita w jednym z wywiadów.
Franciszek Stefaniuk – (PSL). Wicemarszałek Sejmu III kadencji. W 2005 roku został Przewodniczącym Komisji Etyki Poselskiej. Stefaniuk wydał tomik poezji „Rytm ziemi, rytm serca”. W 1999 roku podarował papieżowi Janowi Pawłowi II poemat „Unitów Drelowskich Droga Krzyżowa”. Z najwyższym oburzeniem i niesmakiem przyjąłem sugestię, jakobym (...) w dniu 25 lipca znajdował się w stanie niedyspozycji, interpretowanym przez TVN jako niedyspozycja alkoholowa - Stefaniuk w wydanym w 2001 r. oświadczeniu.
Jerzy Szmajdziński – W IV kadencji Sejmu minister obrony narodowej (w rządzie Leszka Millera, a później Marka Belki). Był brany pod uwagę jako kandydat SLD w wyborach prezydenckich w 2005 roku, ale ostatecznie wybrano Włodzimierza Cimoszewicza. Niektórzy mówią, że i zupa w stołówce studenckiej może mieć charakter polityczny - Szmajdziński w jednym z wywiadów.
Iwona Śledzińska-Katarasińska – W latach 80. działaczka opozycji z zakazem wykonywania pracy dziennikarza. Posłanka Unii Wolności, a następnie Platformy Obywatelskiej. W grudniu 2006 skazana na grzywnę 3 tys. zł i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za spowodowanie kolizji drogowej pod wpływem alkoholu. No cóż, jak ktoś ma w głowie owies, to i sieczką zdarza mu się sypnąć - Śledzińska-Katarasińska o Renacie Beger.
Janusz Zemke – W latach 2001 – 2005 wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej. Porucznik rezerwy, uważany za jednego z najbardziej wpływowych polityków lewicy, od początku lat 90. poseł SLD. Robił dziwne miny, lawirował (...) Uważam że rżnął głupa - Zemke o Macierewiczu po posiedzeniu komisji sejmowej ds. likwidacji WSI.
Józef Zych - (PSL). Od 1995 do 1997 roku marszałek Sejmu. W V kadencji marszałek senior. 23 grudnia 1995 roku przez kilkanaście godzin pełnił obowiązki Prezydenta RP (do momentu zaprzysiężenia Aleksandra Kwaśniewskiego). Wysoki Sejmie, nie po raz pierwszy staje mi... Przychodzi mi stawać... przed Izbą... Wysoki Sejmie staje mi w pamięci pan poseł Iwiński - Zych w trakcie wystąpienia sejmowego.
Stanisław Żelichowski – (PSL). Inżynier leśnik. Od 1989 do 1991 roku sędzia Trybunału Stanu. W rządach Waldemara Pawlaka, Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza pełnił funkcję ministra ochrony środowiska. W wyborach zblokowaliśmy listy, więc po zwycięstwie dzielimy się władzą - Żelichowski o koalicji w wojewódzkim sejmiku zawiązanej z PO.