Żywność transgeniczna dla biednych
Według opinii międzynarodowej komisji ekspertów, transgeniczne uprawy należy wykorzystać jak najszybciej do produkcji żywności w najbiedniejszych krajach świata. Ma to zapobiec sytuacji, w której każdego roku miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy sukcesy inżynierii genetycznej ostatnich lat dają nadzieję na stworzenie bardziej odpornych i wydajnych upraw.
Naukowcy - przedstawicieli akademii nauk krajów uprzemysłowionych i krajów rozwijających się - zaapelowali do firm biotechnologicznych, aby udostępnili swoje doświadczenia i zasoby do celów badawczych. Jose F. Perez z brazylijskiej organizacji FAPESP stwierdził w czasopiśmie "Nature", że potrzebne są kompleksowego rozwiązania prawne, które pozwoliłyby krajom biednym korzystać bezpłatnie z osiągnięć biotechnologii. Inaczej krajów tych nigdy nie będzie stać na wykorzystanie możliwości tej nauki.
Dzięki takim rozwiązaniom kraje Trzeciego Świata mogłyby wykorzystać np. takie odkrycia, jakie przedstawili naukowcy na łamach czasopisma "Genome Research". Oświadczyli, że całkowicie rozszyfrowali genom ryżu, co umożliwi jego genetyczne modyfikacje, które znacznie zwiększą plony. Właśnie ryż jest podstawowym źródłem pożywienia w najuboższych krajach świata.(reb)