PolskaZwiązkowcy "Solidarności" kontynuują obrady

Związkowcy "Solidarności" kontynuują obrady

W Szczecinie drugi dzień obradują delegaci
jubileuszowego XX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".
Głównym punktem piątkowych obrad ma być dyskusja nad dokumentami
zjazdowymi, w tym - uchwałą programową związku na najbliższą
czteroletnią kadencję.

29.09.2006 | aktual.: 29.09.2006 09:51

W czwartek delegaci wybrali ponownie na przewodniczącego związku, Janusza Śniadka. Pokonał on dwóch kontrkandydatów: Jana Mosińskiego z Regionu Wielkopolska Południowa oraz przewodniczącego regionu bydgoskiego Leszka Walczaka.

Związkowcy przyjęli też sprawozdanie z działalności Komisji Krajowej "S" za ubiegłą kadencję. W piątek mają wybrać członków KK.

Projekt uchwały programowej głosi m.in., że celem "S" nadal będzie obrona godności pracowników i ich praw, ale działania te muszą być dostosowane do wymogów aktualnej sytuacji społecznej i gospodarczej. Działacze związku planują działać na rzecz utrzymania dobrych i stabilnych miejsc pracy, zapewnienia terminowych wypłat wynagrodzeń, walki z przejawami dyskryminacji na rynku pracy oraz zniwelowania patologicznych form zatrudnienia oraz stworzenia przez państwo polityki prorodzinnej.

Związkowcy zamierzają domagać się także ratyfikacji Europejskiej Karty Społecznej, która miałaby - wzorem krajów UE - zagwarantować proporcjonalny wzrost wynagrodzeń w stosunku do wydajności pracy. Zdaniem związkowców, przyjęcie karty mogłoby powstrzymać emigrację zarobkową z Polski.

W projekcie uchwały podkreślono, że "S" opowiada się za społeczną gospodarką rynkową, opartą na zdrowej konkurencji, ale chroniącą pracowników przed wyzyskiem. Procesy restrukturyzacyjne w przedsiębiorstwach powinny być jak najmniej szkodliwe dla pracowników - głosi projekt dokumentu.

Związek chce też budować swoje struktury w tych zakładach pracy, w których ich do tej pory nie ma, i zatrzymać zauważalny od paru lat odpływ swoich członków. "S" chce też utworzyć bazę danych wszystkich działaczy związku.

Komisja Krajowa "S" planuje również zabiegać o środki finansowe z UE na działalność związkową oraz rozwijać współpracę z centralami związkowymi Europy.

Zjazd potrwa do soboty.

Źródło artykułu:PAP
solidarnośćzwiązekzjazd
Zobacz także
Komentarze (0)