Zrobi się groźnie. Nadciągają silne ulewy
Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń pogodowych na wtorek i środę. Synoptycy alarmują, że przez południowo-wschodnią Polskę przejdą intensywne ulewy i burze.
31.07.2023 | aktual.: 31.07.2023 09:04
W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Na krańcach południowych i południowo-wschodnich będą występowały burze.
Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Pomorzu i w rejonach podgórskich, do 25 stopni na krańcach wschodnich.
IMGW ostrzega przed burzami
Aktualną sytuację pogodową w Polsce stale śledzą synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), którzy wydali prognozę zagrożeń pogodowych na wtorek i środę.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi opadami deszczu z burzami mogą zostać wydane dla województw:
- podkarpackiego
- lubelskiego
- świętokrzyskiego
- śląskiego
- małopolskiego
- dla południowej części woj. mazowieckiego
Silne ulewy i burze mogą też wystąpić w środę na południowym wschodzie kraju. Alerty pierwszego stopnia zostaną jednak wydane prawdopodobnie tylko dla woj. podkarpackiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda na sierpień
Kolejne dni także nie przyniosą wysokich temperatur. Na mapach synoptycznych widać co prawda wyraźnie cieplejsze dni, jednak taka sytuacja nie utrzyma się i będzie to raczej jednodniowy epizod. Najwyższych temperatur możemy spodziewać się w środę na południowym wschodzie kraju. Wówczas na termometrach może pokazać się nawet 28 stopni w cieniu.
Synoptycy przewidują, że w kolejnych tygodniach będą przeważać dni chłodniejsze jak na tę porę roku. Chłodny okres ma być odczuwalny nawet do okolic drugiej połowy sierpnia i dni z wysoką temperaturą ma być niewiele - wskazuje serwis fanipogody.pl.
Tylko nieliczne dni pierwszej dekady sierpnia będą z temperaturami powyżej średniej wieloletniej - czytamy. Zatem pierwsza połowa sierpnia zapowiada się mało wakacyjnie. Dodatkowo prognozowane są częste opady deszczu oraz burze.
Źródło: IMGW/PAP/fanipogody.pl