Trwa ładowanie...

Zorza polarna nad Polską. W czwartek warto wstać o świcie!

Nadciąga jedna z najsilniejszych burz słonecznych od kilku lat. Fala uderzeniowa powinna dotrzeć do Ziemi i dać piękne zorze - zapowiada twórca astronomicznego fanpage'a "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. Największe szanse, by obserwować to zjawisko, mają mieszkańcy północnej Polski.

Zorza polarna w Szwecji. Zdjęcie ilustracyjneZorza polarna w Szwecji. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Pixabay
d1ho7fa
d1ho7fa

W poniedziałek nastąpił rozbłysk słoneczny i wyrzut materii ze Słońca. Zbliżająca się do Ziemi plazma może 31 marca spowodować burzę geomagnetyczną. Choć jej skutki należą raczej do tych kłopotliwych - mogą występować problemy z funkcjonowaniem systemów zasilania elektrycznego, takich jak linie przesyłowe, stacje generujące i systemy dystrybucji energii elektrycznej - czeka nas też niespodzianka.

Mieszkańcy północnych regionów Polski, jeżeli dopisze im szczęście, będą mogli podziwiać zorzę polarną.

- Do rozbłysków doszło centralnie na samym środku tarczy słonecznej. Wyrzucona przy tej okazji plazma rozpoczęła swoją wędrówkę. Urządzenia badawcze oszacowały jej prędkość oraz gęstość i stąd wyliczenia, że dotrze ona do nas ok. 3 czasu uniwersalnego w czwartek, czyli o 5 nad ranem polskiego czasu - wylicza Karol Wójcicki.

"Wystąpienie zorzy najłatwiej przewidzieć na 30-40 minut przed"

Twórca astronomicznego fanpage'a nie jest jednak w stanie powiedzieć, czy zjawisko na pewno będzie widoczne nad Polską. - Wiele osób planuje, że będzie zórz wypatrywać na niebie. Ale ze względu na godzinę, praktycznie już poranek u nas, większe szanse mają mieszkańcy zachodniej półkuli - mówi.

d1ho7fa

Nie chce jednak nikogo zniechęcać, bo z własnego doświadczenia wie, że wystąpienie zorzy najłatwiej przewidzieć na 30-40 minut przed, a najwięcej mogą nam powiedzieć parametry słonecznego wiatru. - W tej chwili jeszcze wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że fala uderzeniowa dotrze w czwartek wieczorem - szacuje astronom w środę wieczorem.

Nieznane wiry na powierzchni Słońca. Tajemnicze odkrycie naukowców

Nieco mniej optymistyczny jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który przewiduje, że w Polsce zorze polarne mogą być widoczne jedynie w północnych regionach. "Raczej nie ma szansy na zaobserwowanie tak spektakularnych zórz jak w krajach skandynawskich" - twierdzą synoptycy IMGW.

Przeszkodą może być też pogoda, zwłaszcza na południu kraju, gdzie prognozowane jest duże zachmurzenie z opadami.

d1ho7fa

Zorza polarna - co to za zjawisko?

Zorza polarna to zjawisko świetlne w postaci barwnych pasm obserwowanych na niebie w przede wszystkim w okolicach podbiegunowych. Seria ostatnich rozbłysków na Słońcu i naładowane cząstki fali uderzeniowej wywołują jednak tak silną jonizację, że tym razem pląsające na niebie wstęgi mogą być widoczne również w Polsce.

Czytaj też:

d1ho7fa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj