Trwa ładowanie...
d2bz35h

Znowelizowana ustawy o IPN w TK. Które zapisy zaskarżył prezydent?

Andrzej Duda skierował w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności przepisów głośnej ustawy o IPN. Jego wątpliwości budzi m.in. sformułowanie o "ukraińskich nacjonalistach".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN 6 lutego (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2bz35h

Andrzej Duda chce zbadania, które przepisy podpisanej przez niego noweli ustawy o IPN są zgodne z konstytucją. Prezydent chce przede wszystkim zbadania przepisów o karze więzienia za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę - informuje PAP.

Według Dudy takie opinie mogą stać w sprzeczności z konstytucyjną gwarancją do swobody wypowiedzi. Jego wątpliwości budzą też zapisy dotyczące karania za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów.

Zobacz także: Prezes PiS zaskoczony reakcją Izraela. Żakowski: powinien nazywać się Jarosław "Nic nie kapuje" Kaczyński"

Znowelizowana ustawa o IPN została podpisana przez prezydenta 6 lutego b.r. W czwartek prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy wchodzą w życie 1 marca. Do tego czasu TK musi zbadać zgodność poszczególnych zapisów noweli.

d2bz35h

Podziel się opinią

Share

d2bz35h

d2bz35h
Więcej tematów