Trwa ładowanie...
d2h8ho6

Znamy datę wysłuchania Polski przez unijnych ambasadorów. Tematem praworządność w kraju

Unijni ambasadorowie zatwierdzili plan spotkania ministrów do spraw europejskich 18 września. W ramach spotkania odbędzie się drugie wysłuchanie Polski ws. prowadzonej przeciwko naszemu krajowi procedury artykułu 7.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wysłuchanie odbędzie się 18 września
Wysłuchanie odbędzie się 18 września (Fotolia)
d2h8ho6

Wysłuchanie będzie miało taki sam przebieg jak pierwsze, które odbyło się w czerwcu. Dyplomaci twierdzą, że jego głównym tematem mają być zmiany w Sądzie Najwyższym i odesłanie części sędziów na emeryturę. Ministrowie z poszczególnych krajów mogą jednak spytać również o inne sporne kwestie na linii Bruksela - Warszawa.

Obrady otworzy przemówienie wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który przedstawi zarzuty Brukseli przeciw Polsce, związane z reformą sądownictwa. Później stanowisko Warszawy przedstawi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, a następnie będzie odpowiadał na pytania ministrów z unijnych krajów.

Po drugim wysłuchaniu kraje wspólnoty będą musiały podjąć decyzję czy zakończyć sprawę, czy też wysłać do Polski stosowne rekomendacje. Kolejnym etapem procedury zawartej w artykule 7 Traktatu o Unii Europejskiej jest stwierdzenie, że "istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia zasad praworządności". Do tego potrzeba jednak głosów 4/5 państw członkowskich UE.

d2h8ho6

Zobacz także: Dominik Tarczyński uderza w opozycję. Użył kontrowersyjnego porównania

Ostatnim etapem procedury jest zastosowanie sankcji wobec państwa, które łamie zasady praworządności. Aby je wprowadzić, potrzeba jednomyślności wszystkich członków UE. W przeszłości m.in. Węgry deklarowały, że nie poprą zastosowania restrykcji wobec Polski.

Źródło: IAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2h8ho6

Podziel się opinią

Share

d2h8ho6

d2h8ho6
Więcej tematów