Trwa ładowanie...

Zmiany w maturze. Egzamin będzie trudniejszy

Zdanie egzaminu maturalnego będzie od 2023 roku trudniejsze. Z zapowiedzi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że pojawi się nowe kryterium, które dotyczy przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym.
Share
Zmiany w maturze. Egzamin będzie trudniejszy
Zmiany w maturze. Egzamin będzie trudniejszyŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d1pjn5g

O zmianach przedstawiciel komisji poinformował podczas wtorkowych obrad sejmowej komisji edukacji - podaje tvn24.pl. - Od 2023 roku o zdaniu egzaminu maturalnego oprócz przedmiotów podstawowych będzie decydowało uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czego do tej pory nie wymagano - zapowiedział Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Jak wyjaśnia portal, zmiany dotyczą matury rozszerzonej, a w roku 2023 zdawać ją będą pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek oraz czteroletnich liceów.

Teraz, aby zdać maturę, potrzeba przynajmniej 30 proc. punktów uzyskanych z każdego z trzech egzaminów pisemnych (języka polskiego, języka obcego i matematyki) oraz każdego z dwóch ustnych. Obowiązkowy jest również egzamin z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez progu zdawalności. To właśnie ma zostać skorygowane, aby zmotywować uczniów do osiągania dobrych wyników.

d1pjn5g

- To istotne podniesienie poprzeczki. Będzie trudniej - wyjaśniał parlamentarzystom dyr. Smolik.

Zobacz też: Borys Budka o wystąpieniu Beaty Szydło. "Znów okłamuje PE"

Przeczytaj też: Prezydent Aleksander Kwaśniewski wydaje oświadczenie. Chodzi o materiały CBA

Matura. Więcej zmian w 2023 r.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w maturach od 2023 roku będą szersze. Pewne jest, że będzie więcej zadań otwartych - wzorem zmian, które wprowadzono już wcześniej na egzaminie ósmoklasisty - zauważa serwis internetowy stacji TVN24.

d1pjn5g

Ze słów urzędników wynika, że największa reforma dotyczyć będzie egzaminu pisemnego z języka polskiego i dokładniejszego sprawdzania znajomości lektur obowiązkowych. Przykładowe arkusze na maturę w roku 2023 CKE przedstawi dwa lata przed terminem tych egzaminów.

W 2019 egzamin dojrzałości zdało 80,5 proc. uczniów. Zdawalność egzaminu maturalnego utrzymała się na podobnym poziomie, co w ubiegłych latach.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pjn5g

Podziel się opinią

Share
d1pjn5g
d1pjn5g
Więcej tematów