PolskaKary za nieodwołanie wizyty u lekarza? Znamy opinię Polaków

Kary za nieodwołanie wizyty u lekarza? Znamy opinię Polaków

Wirtualna Polska sprawdziła jak Polacy podchodzą do pomysłu Ministerstwa Zdrowia odnośnie wprowadzenia kar finansowych dla pacjentów, którzy nie odwołują umówionych wcześniej wizyt lekarski. Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że w tej kwestii panuje zadziwiająca zgodność wśród zwolenników PiS, jak i Koalicji Obywatelskiej.

Kary za nieodwołanie wizyty u lekarza? Znamy opinię Polaków
Źródło zdjęć: © PAP | Wojciech Pacewicz

Ministerstwo Zdrowia rozważa pomysł wprowadzenia kar finansowych dla pacjentów, którzy nie przychodzą na umówione wizyty lekarskie bez uprzedniego odwołania.

- Mamy 17 milionów nieodwołanych wizyt rocznie. Jestem przekonany, że warto o takich rozwiązaniach rozmawiać - powiedział w programie "Money" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, podkreślając jednak, że nie toczą się w tej kwestii jakiekolwiek prace legislacyjne.

- Bardzo się cieszę, że taka dyskusja w ogóle się rozpoczęła. Rozsądne wydaje się, by o szczegółach tego rozwiązań decydowali dyrektorzy placówek - dodał wiceszef resortu.

Zobacz także: Kary za nieodwołane wizyty u lekarza. Wiceminister nie mówi "nie"

Polacy popierają pomysł

Sprawdziliśmy co tym pomyśle sądzą Polacy.

Okazuje się, że o samej koncepcji resortu słyszało wcześniej 62 proc. respondentów. Pomysł resortu zdrowia znany jest 3/4 ankietowanym, którzy deklarują się jako zwolennicy Koalicji Obywatelskiej. Wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości jego znajomość deklaruje 66 proc. badanych.

Obraz
© WP.PL

Wprowadzenie kar finansowych dla niefrasobliwych pacjentów popiera 56 proc. ankietowanych, z czego niemal co czwarty udzielił odpowiedzi "zdecydowanie tak". Przeciwnego zdania jest blisko co trzeci respondent, z czego 16 proc. to zdecydowani przeciwnicy koncepcji.

Okazuje się, że zwolennicy pomysłu dominują zarówno wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. W grupie sympatyków partii rządzącej za wprowadzeniem kar opowiada się 63 proc. respondentów, zaś w gronie zwolenników KO pomysł ten budzi entuzjazm 56 proc. ankietowanych.

Obraz
© WP.PL

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1085 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 7 - 11 lutego 2020 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)