800 plus nie na każde dziecko. Nowe zmiany wchodzą w życie
Od września wchodzą w życie zmiany dotyczące świadczenia Rodzina 800 plus. Aby dostać pieniądze, trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki. Wyjaśniamy jakie.
Program Rodzina 800 plus jest jednym z najważniejszych świadczeń socjalnych w Polsce. Dla wielu polskich rodzin stanowi niezwykle istotny dodatek do domowego budżetu. Dotychczas świadczenie było przyznawane na każde dziecko, a jedyną formalnością, jaką należało spełnić, było złożenie wniosku w terminie.
To jednak zmieni się już od września, a liczba beneficjentów świadczenia zostanie ograniczona.
Zmiany w 800 plus, będzie nowy warunek
Od 1 września tego roku, aby otrzymać świadczenie 800 plus nie wystarczy być opiekunem niepełnoletniego dziecka. Od teraz rodzice i opiekunowie będą rozliczani z jeszcze jednego warunku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PSL postawił się Tuskowi. "Jak oni by się pokazali na dożynkach"
Beneficjentami 800 plus będą mogli zostać rodzice i opiekunowie, których dzieci spełniają jeden z obowiązków: obowiązek szkolny, obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka) lub obowiązek nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji.
Chociaż zmiany w ustawie wchodzą w życie już za kilka tygodni, to ze względu na to, że 800 plus na obecny okres świadczeniowy już przyznano, a ustawa nie działa wstecz, to nowe zasady będą obowiązywały dopiero od początku roku szkolnego 2025/2026.
Kogo nie obowiązują nowe zasady?
Portal Samorządowy zauważa, że nowe przepisy nie obejmą wszystkich dzieci. Zasady przyznawania świadczenia 800 plus nie zmienią się dla dzieci, które są zbyt małe na obowiązek szkolny oraz dla tych, które rozpoczną naukę w klasie maturalnej.
800 plus można stracić
Świadczenie 800 plus można stracić, nie tylko nie dopełniając obowiązku szkolnego. Pieniądze można stracić również przez niezłożenie wniosku na kolejny okres świadczeniowy, w przypadku, kiedy małoletnie dziecko zostało rodzicem i samo pobiera 800 plus lub kiedy małoletnie dziecko weszło w związek małżeński.
Świadczenie zostanie odebrane również w przypadku, kiedy dziecko pobiera odpowiednik 800 plus poza granicami Polski, uczęszcza do placówki, która zapewnia pełne utrzymanie, trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu.
Źródło: Portal Samorządowy, gazeta.pl